logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  برگزاری همایش استانی حکیم نظامی در نور
  کد خبر: 91208      کد خبرنگاری : امین قجر
  منتشر شده: 11/ اسفند/ ۱۴۰۱|| 6:57 PM
  تعداد بازدید:475

  همایش استانی حکیم نظامی شاعر پارسی قرن ششم هجری قمری با حضور نظامی پزوهان، شاعران و اندیشمندان در نور برگزار شد.


  به گزارش نورخبر، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران درباره حکیم نظامی گفت: از دوسال گذشته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در صدد ان برآمد تا بتواند این شاعر و ادیب فرزانه و حکیم برجسته ایرانی را هم در داخل کشور برای خاصه نوجوان و جوان و هم در خارج از کشور برای جهانیان که تشنه چنین معارف و اندیشه هایی هستند معرفی کند.

  محمود شالویی افزود: به همین منظور ستاد گرامیداشت در همه استان ها با محوریت ادارات کل و در شهرستان ها اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین نمایندگی های فرهنگی جمهوری اسلامی در خارج از کشور و حتی سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران طی آئین هایی ویژه نسبت به برپایی مراسم هایی به منظور معرفی هرچه بهتر ایشان داشته باشند تا بتوانند هرچه بیشتر به معرفی فکر، دانش و اندیشه و همچنین آثارشان بپردازند.

  او گفت: به منظور معرفی دیگر مفاخر کشورمان به خصوص بزرگان و مفاخر استان مازندران برنامه های وسیع و گسترده ایی را در دستور کار قرار داده ایم تا با همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولان استانی بتوانیم همایش های مناسبی برای معرفی هرچه بهتر و بیشتر آنان در آینده نچندان دور داشته باشیم.

  حسین جوادی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران هم در همایش حکیم نظامی شاعر پارسی با بیان اینکه ایران اسلامی چهره‌های بزرگ و مطرح در حوزه ادبیات دارد، گفت: این در حالی است که کشورهایی که هویت و داشته‌هایی ندارند درپی آن هستند تا مفاخر ما را بگیرند.

  وی با بیان اینکه نظامی از جمله شاعرانی است که بهای زیادی به زبان پارسی داده است، گفت: ایران قلب جهان به شمار می‌رود و اگر این قلب نباشد، جهان نمی تپد.

  او با بیان اینکه مردم باید با داشته‌های فرهنگی و مفاخر ادبی آشنا شوند، گفت: مازندران نیز مفاخر و داشته‌های زیادی دارد و لازم است در ۱۵ شهرستان، همایش‌های ملی برای چهره‌ها و مفاخر برگزار شود. جوادی گفت: مفاخر مازندران در حوزه جغرافیایی خاصی نمی گنجند و جنبه ملی و جهانی دارند و دنیا از ظرفیت‌های این مفاخر استفاده می‌کند.

  این همایش با همکاری انجمن مشاهیر و مفاخر ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار شد.

   


  banner
fhfh