logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  افتتاح نخستین‌ شهر کودک در نور
  کد خبر: 50931      کد خبرنگاری : 941106
  منتشر شده: 01/ تیر/ 1398|| 7:28 PM
  تعداد بازدید:22

  نخستین شهر کودک شهر کتاب کشور با فضایی بالغ بر 300 متر در نور به بهره برداری رسید.‏


  به گزارش نورخبر، آزاده فخاری مدیریت شهر کتاب رویان گفت: شهر کتاب رویان از سال ۱۳۹۲  تاسیس شد و با مساحتی حدود ۲۵۰ متر مربع می باشد.‌ دارای  ۱۲۰۰۰ عنوان کتاب می باشد. با‌ فعالیتهای زیادی که در حوزه کتاب و ادبیات و فرهنگ انجام شد ، به این نتیجه رسیدیم که در شهرستان ما ضعف هایی وجود دارد که در بخش کودک و نوجوان است.‌ به همین دلیل فعالیت هایمان را در حوزه کودک شروع کردیم.‌ تحصیل کرده های قابلی به ما پیوستند و فعالیت ها در حوزه کودک و نوجوان به صورت مختلفی آغاز شد. کتابهای کودک از ناشرین بسیار معتبر و باحساسیتی انتخاب شد تا ما بتوانیم به آن نتیجه ای با به یک چشم انداز مشخصی برسیم. پس از مدتی که ‌کارها پیشرفت کرد و ما احساس کردیم نیاز به یک فضایی داریم که بصورت تخصصی برای حوزه کودک و نوجوان‌ فعالیت کنیم ؛ تصمیم گرفتیم فضا را عوض کنیم و به فضای بزرگتری بیاییم. از یک فضای تقریبا ۲۵۰ متر به فضای ۹۰۰ متری آمدیم که ‌۳۰۰ متر آن را به فضای کودک اختصاص دادیم.‌ عناوین کتابهایمان به  ۱۶۰۰۰ عدد افزایش پیدا کرد، ضمن اینکه رویکردمان، رویکرد کتاب و قصه بود؛ با همان رویکردهای روز دنیا. امروز توانستیم برای اولین بار در کشور شهر کودک شهر کتاب را با سازماندهی و استفاده از  متخصصین این حوزه و با اولویت قصه و کتاب و بخشهای مختلف در استان مازندران و در نور افتتاح کنیم.

  وی افزود: خوشحالیم که‌‌ می توانیم زمینه‌ای را برای کودکان و نوجوانان آماده کنیم تا بتوانیم  از یک یادگیری آزاد ، رشد ، مشارکت، آموزش همگانی ، یک ‌اتفاق نو در این شهر  و کشور رقم بزنیم.‌

  امیدواریم با کمک‌ همه عزیزان و یارانی که تا امروز بدون هیچ چشم داشتی ما را یاری کردند بتوانیم ‌این فرصت ها را برجسته تر کنیم و در اختیار کودکان و نوجوانان این شهر قرار بدهیم.‌

  فخاری در ادامه گفت:  با مدارس وارد گفتگو شدیم و چون به پایان سال رسیدیم ، توانستیم برنامه هایی را اجرا کنیم، در حالی که روزانه ما پذیرش کودکانی را داریم که وقتی وارد فضای سیاره قصه و کتاب می شوند بیرون را فراموش می کنند و وارد یک فضای جدید یادگیری و تعامل می شوند. نمی خواهیم بگوییم فضای بازی نداریم؛ فضای بازی مورد نیاز است و در همه جای شهر وجود دارد و جزء ضروریات است اما چیزی که ما در کنار بازی پیاده کردیم ؛ یادگیری است.‌ ما از ابزاری استفاده کردیم که بتوانیم آموزشهای Base یادگیری پیاده کنیم.

   

  فخاری در خصوص هدف از  برگزاری این  مراسم‌ گفت: پس از طی چندین ماه با پروژه شهر کودک به این نتیجه رسیدیم که حتما یک افتتاحیه ای برای این مجموعه نو ، اتفاق نو در شهرمان بگیریم. بعد از عید با سیلی که‌ اتفاق افتاد گفتیم بیاییم از جشن خارج بشویم و رویکردش را به سمت تعامل ، مشارکت، یادگیری ببریم؛  برای اینکه کودکمان را در چه فضایی باید رشد بدهیم و چطور به آنها توجه کنیم.  یک ‌سری توانایی و قابلیت به آنها بدهیم تا بتوانند برای خودشان، برای آینده و سرزمین خودشان تاثیر گذار باشند.  بنابرین جشن ‌امروز از دل همان شهر کتاب با همان رویکردها بیرون آمده است.

  وی در پایان عنوان کرد: از بزرگوارانی چون خانم پندار خمارلو فرزند خانم توران میر هادی، بنیانگذار شورای کتاب کودک و همسرشان آقای علیرضا میر فخرایی که‌عضو شورای کتاب کودک هستند و در حوزه کودک فعالیتهای چشمگیری داشتند دعوت بعمل آوردیم ‌.  ان شاءالله بتوانیم یک‌ اتفاق نو، همفکری و هم اندیشی رقم بزنیم.

   

   


  banner
fhfh