logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  نخستین دوره آموزش بازآفرینی شهری کشور در نور
  کد خبر: 50823      کد خبرنگاری : 941104
  منتشر شده: 21/ آذر/ 1397|| 1:44 PM
  تعداد بازدید:2153

  اولین دوره آموزش بازآفرینی و ارتقای شهری کشور با رویکرد استفاده از ظرفیت رودکناره های مازندران با همت شهرداری ‏نور در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد برگزار شد.‏


  به گزارش نورخبر، زهرا اسکندری، مدیر کل دفتر مطالعات کاربردی و امور ترویجی، گفت: توجه به بافت هاي فرسوده و قديمي و رفع ناپايداري آنها، به موضوعي جدي و محوري تبديل شده به گونه ای که همه باید تلاش کنیم تا تمام مشکلات در این زمینه ها مرتفع گردد.

  وی اظهار کرد: رودخانه ها كه خاستگاه اصلي شان كوهستان است، از عناصر مهم شكل دهنده زيست بوم ها هستند. رودها پرشورترين و پوياترين عنصر محيط هاي كوهستاني و موجد موسيقي جان بخش اين عرصه ها هستند و هميشه مورد تكريم مردم كوه نشين و ديگر بهره مندان بوده اند. رودخانه ها همچنين آبشخور دام ها و حيات وحش و زندگاني بخش دشت ها و تالاب ها و دلتاهاي پايين دست خود هستند و برخلاف نظر طرفداران مديريت سازه اي آب، هيچ قطره اي از آب آنها (مثلابا رفتن به دريا يا تالاب ها و فروچاله ها) هدر نمي رود. آب رودخانه ها، در هر بخش از مسير طبيعي خود، بخشي از زيست بوم ها و جامعه اي از جوامع انساني را بهره مند مي سازد و آنچه هم كه به دريا و تالاب مي ريزد يا در دشت ها فرومي رود، موجب حفظ حيات محيط هاي ارزشمند آبي يا تغذيه سفره هاي آب زيرزميني مي شود.

  اسکندری افزود: جسله امروز نیز با همکاری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و وزارت نیرو هماهنگی و برنامه ریزی شد و هدف از برگزاری این دوره آموزشی که به دعوت و تقاضای شهرداری نور بود در واقع رسیدن به یک زبان مشترک بین سیاست ها و برنامه های پراکنده که همه این دستگاه ها در واقع در زمینه اجتماعی تدوین می کنند منسجم گردد که فعلا درباره رود کناره ها به توافق رسیدیم که در این مرحله برای پل سفید و شهر نور هم طبق بیانیه پایانی این نشست برنامه های اجرائی مدون داشته باشیم.

  دکتر محمدرضا حق جو، عضو هیات علمی گروه شهرسازی دانشگاه مازندران گفت: رودخانه های شهری استان مازندران یکی از ارکان مهم سرمایه های محیطی منطقه به شمار می آید و هر کاری که در مدیریت شهری صورت می گیرد باید بر مبنای نگهداشت این سرمایه محیطی باشد و بایست رودخانه ها را در احیای شهرها از منظر اکوسیستم نقش جدی خودشان را ایفا بکنند.

  مهندس فرشاد اسدی شهردار نور هم افزود: این دوره آموزشی به صرف اینکه نور در مبحث باز آفرینی شهری سرآمد و پیش قراول بوده و با توجه به اینکه ما بافت های فرسوده داریم و علی الخصوص عبور 4 دهنه رودخانه که دو دهنه از آن در دل جنگل درجریان است. لذا با وجود انجام دیواره سازی ها، احداث رینگ ترافیکی و احداث پل در ساحل که تا بحال انجام پذیرفته، با نظر و لطف دوستان و سازمان های مربوطه اولین همایش بازآفرینی شهری و رودکناره ها در نور برگزار شد.

   


  banner
fhfh