logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  جشن خرمن در نور
  کد خبر: 50769      کد خبرنگاری : 941101
  منتشر شده: 20/ شهریور/ 1397|| 4:48 PM
  تعداد بازدید:1308

  آئین سنتی جشن خرمن با نام جینگاسر و عروس برون در شهر نور برگزار شد.‏


  به گزارش نورخبر، فرنام فخاری رئیس شورای اسلامی شهر نور ضمن تشکر از اصحاب رسانه و همه ی کسانی که در این جشن باشکوه حضور داشتند، گفت: این جشن  در واقع آیین شکرگزاری پس از برداشت محصول است که به نام جشن خرمن نامگذاری شده؛ این مراسم از جشن هایی است که در قدیم الایام در روستاهای مازندران اتفاق می افتاد که متاسفانه سالیان سال است این رسم بسیار زیبا و با شکوه که باعث همدلی و نزدیکی بین مردم می گردید در کمتر رواج پیدا کرده  و به فراموشی سپرده شده است.

  فخاری در پایان گفت:  امیدواریم که از این قبیل جشن ها بهتر و بیشتر اتفاق بیفتد و از همه ی عزیزانی که باعث برگزاری این جشن شدند ؛ از شهرداری و اعضای محترم شورای شهر و اداره جهاد کشاورزی و در راس همه ی ادارات مربوطه، فرمانداری محترم تقدیر و تشکر می کنم.

  رحمت اله علی بابایی مدیر جهاد کشاورزی نور با اشاره به اینکه این جشن، یک رسم دیرینه در استان بوده که بعد از برداشت شالی انجام می شود، گفت: این گونه جشن ها، زمینه انتقال آداب و سنن قدیمی به نسل جدید را فراهم می آورد.

  وی با بیان اینکه این شهرستان دارای 8 هزار و 933 هکتار زمین شالیزاری است که بیش از 70 درصد آن به صورت مکانیزه برداشت می شود، افزود: بیش از 38 هزار و 412 تن شلتوک در شالیزارهای این شهرستان تولید شد.

  گفتنی است، اجرای مراسم آئینی و سنتی خرمن در جینگاسر, عروس برون، رقص آئینی محلی سنتی نور، اجرای موسیقی محلی، انجام مسابقه و اهدای جوائز به برندگان و پذیرایی از مهمانان از برنامه های این جشن بود.

   

   


  banner
fhfh