logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  قنبری : حوزه قضایی شهرستان نور امن ترین نقطه استان است.
  کد خبر: 40414      کد خبرنگاری : 941103
  منتشر شده: 06/ تیر/ 1396|| 10:34 AM
  تعداد بازدید:1041

  مصاحبه اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی نور خبر با قنبر قنبری دادستان شهرستان نور


  بهزاد مختاری (خبرنگار نور خبر):

  ضمن عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات؛ هفته قوه قضائیه را به شما و سایر همکاران شریف دادگستری نور تبریک عرض نموده وچه پیامی برای مردم شهرستان نور در خصوص هفته قوه قضائیه دارید؟

  قنبری( دادستان شهرستان نور):

  بسم الله الرحمن الرحیم و به النستعین. بنده هم ضمن تشکر از شما که این فرصت را به ما داده اید تا به صورت غیرمستقیم با مردم گفتگو داشته باشم و مطالب مورد نظر خویش را مطرح نمایم. از مردم محترم حوزه قضائیه شهرستان نور که طی این سه سالی که ما در خدمت ایشان هستیم کمال همکاری را داشته اند تشکر ویژه دارم. در اثر این همکاری که همراه با کمبود امکانات ما بوده لیک موفقیت هایی هم داشته ایم و تا حدودی توانستیم نظر و خواسته مردم را تامین کنیم. از مردم می خواهیم همچون گذشته در صحنه باشند و چشم و گوش ما در اجتماع باشند. اگر نهادهای عمومی و دولتی و یا اشخاص خدای ناکرده از حدود مقررات قانونی خارج شدند مراتب را به ما اطلاع دهند تا پیگیری کنیم. این گزارشات می تواند بی نام و در صورت علاقه با نام باشد؛ قطعا موضوع اعلامی از سوی شما مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرد و در اختیارات شهرستان با موضوع برخورد خواهد گردید.

   (نور خبر):

  اساسا تعریف دادستان چیست و مردم چگونه می توانند با شما ارتباط برقرار کنند؟

  قنبری( دادستان شهرستان نور):

  دادستانی یا بهتر بگویم دادسرا؛ در هر حوزه شهرستانی تشکیل می گردد کلیه جرایم منتهی به صدور حکم زندان؛ شلاق و اعدام، می گردد. ابتدا در دادسرا باید پرونده تشکیل گردد. و تنها تعداد محدودی از پرونده ها در سایر دوایر شکل می گیرد. جهت بررسی یک پرونده در دادسرا اولا باید شاکی خصوصی اقامه دعوی کند بعد ما وارد پرونده خواهیم شد، که در صورت رضایت یا گذشت شاکی خصوصی حتی در مراحل رسیدگی به پرونده موضوع مختومه خواهد شد. لیک مواردی هست که با شکایت شاکی خصوصی آغاز می گردد ولی بدلیل تبعات و موضوعیت پرونده و عوارض عمومی آن حتی با رضایت یا گذشت شاکی خصوصی؛ پرونده مسیر خود را تا صدور رای ادامه می یابد لیک بدلیل رضایت یا گذشت شاکی خصوصی؛ تخفیفاتی در صدور رای از سوی قاضی لحاظ می گردد.

   ( نور خبر):

   در طی دو سه سال گذشته؛ متاسفانه یک سیاه نمایی از شهرستان نور نزد افکار عمومی در سطح استان و کشور اعمال شده است و در مواردی صدا و سیما هم در دو سه نوبت چنین رفتاری داشته است. بعضی از قتل هایی که ربطی به منطقه ما نداشته است و یا اراذل و اوباشی که متعلق به شهرستان نور نبوده است را؛ محل وقوع جرم نور و یا نوری معرفی کرده اند. در این میان کانال هایی هم در تلگرام که عموماٌ مجوز قانونی هم ندارند. هر تصادف یا آتش سوزی ؛ قتل و خودکشی را بلافاصله و در هر ساعت شب میان مردم پخش می کنند که این مهم هم موجب افسردگی مردم شده است. در این خصوص دادستانی شهرستان نور تاکنون چه اقدامی کرده و یا خواهد نمود؟

   ( دادستان شهرستان نور):

  من اعتقاد دارم مردم شهرستان نور اتفاقا بسیار نجیب و مهربان هستند. اینان مردمانی آرام و متین هستند. گاهاٌ جرم هایی که اتفاق می افتد معمولا کم عمق است. به تعبیر دیگر ما اینجا جرایم سنگین نداریم. این نشان دهنده سادگی و سلامت مردم این منطقه است. البته با توجه به شرایط جغرافیایی منطقه؛ بعضا جرایمی هم شکل می گیرد که نسبت به سایر مناطق استان کمتر می باشد. ما اینجا جرایم پیچیده اصلا نداریم. جرایم سازمان یافته هم نداریم. ما نسبت به سایر حوزه های دیگر استان در وضعیت بهتر امن قرار داریم. بنده هم تعدادی از این عکس ها را مشاهده کرده ام که بعضاٌ متعلق به حوزه قضایی ما نیست که به دوستان و مدیران این کانال هم توصیه می کنم رعایت بنمایند. در خصوص شرور؛ با توجه به وسعت حوزه ما که شامل شهرهای رویان ؛ بلده ؛ ایزدشهر و نور می گردد باید قاطعاٌ  و با نگاه به تعریف اوباش از منظر قانونی و نیروی انتظامی بگویم؛ ما شرور در نور نداریم.

   ( نور خبر):

     در خصوص ساخت و ساز در حریم ساحل نور و موضوع حریم 60 متر مشکلاتی برای مردم پدید آورده است و حتی وقتی می پرسیم حریم از کجا شروع می گردد می گویند برو از دادستان بپرس! شما چه تعریفی از حریم 60 متر ساحل دارید؟

   قنبر قنبری( دادستان شهرستان نور):

  راجب اراضی ساحلی؛ نظر قانونگذار این است که ساحل متعلق به عموم مردم است؛ اساساٌ دستگاه قضایی هیچ سمتی در حریم ساحلی ندارد و فقط نقش حمایتی از دستگاههای متولی حفاظتی از حریم ساحل را برعهده دارد. متولیان اصلی ساحل ادارات منابع طبیعی و امور آب هستند. منابع طبیعی در خصوص اراضی مستحدثه ساحلی است که نظارت دارد .

  تعریف حریم 60متر از داغی آب به سمت ساحل محاسبه می گرددکه با پیش روی یا پس روی آب متغیر می باشد. گاها اشخاصی در این حریم هم دارای سند مالکیت هستند که اگر سند ایشان ماقبل سال 1342 باشد خود بخود سند ابطال است و اگر بعد از سال 1342 باشد منتج به رعایت مواردی است که قانون لحاظ نموده است.

  موضوع دیگر حریم که اداره امور آب تعریف کرده است منفی 24/70 است. این خط ترازی است که از سال ها پیش وجود داشته است و نمونه های آن در نوشهر و امیرآباد ساری موجود است. کارشناسان اداره امور آب ارتفاع آب دریا را محاسبه نموده و خطی عمودی می کشند تا حریم ساحل را تعیین نمایند. و اراضی که متعلق به مردم باشد و در این خط تراز قرارگیرد؛ فقط حق ساخت و ساز ندارند. ولی می توانند با یک ردیف بلوک و با ارتفاع یک متر فنس؛ ملک خود را محصور نمایند.

  البته این مژده را به مردم نور بدهم که در صورت تصویب طرح جاده ساحلی؛ مبحث منفی24/70 خود بخود و برای همیشه حل می گردد.

   ( نور خبر):

  موضوع قلیان و قلیان سرا از مواردی است که امروز گستردگی بسیاری در سطح کشور و خانواده دارد و ملزومات آن را براحتی از فروشگاهها می توانی تهیه کنی ولی در سنت سراها و چایخانه ها ممنوع است و توسط قانون جمع آوری گشته و صاحب آن اماکن جرایم سنگین باید پرداخت کنند یا به زندان بروند؛ از سوی دیگر افرادی هم که قلیان می کشند را جریمه می نمایند. در حالی که در خارج از محدوده قضایی نور براحتی قلیان عرضه می گردد. این دوگانگی قانون را چگونه تعریف می کنید؟

  قنبری( دادستان شهرستان نور):

  قانونگذار برای عرضه قلیان در اماکن عمومی جرایم سنگینی در نظر گرفته است. آری عرضه قلیان در محافل عمومی جرم است. لیک همین قانونگذار در خصوص فروش مشتقات قلیان هنوز حکمی صادر ننموده است. حتی آن افرادی که در منازل و محیط شخصی قلیان می کشند هم ما دستوری جهت ورود نداریم. این مهم پس از نامه حدود 4000 پزشک به وزیر بهداشت و بعد دولت و نهایتاٌ مجلس این تصمیمات لحاظ می گردد. برخورد ما تابع قانون است. وقتی شخص پول جریمه ندارد بپردازد بابت هر سی تا چهل هزار تومان بایستی یک روز به زندان برود. و نیز اشخاصی که قلیان کشیده اند و به نزد ما آورده اند هم بین چهل تا شصت هزار تومان جریمه نقدی باید پرداخت کنند. اینکه در خارج از حوزه قضایی نور؛ قانون را اعمال نمی کنند باید دلیل عدم این مهم را آنها پاسخ دهند.

   (نور خبر):

  سیستم وام دهی بانک های ما متاسفانه بسیار عجیب و غریب است. افراد برای وام های 5 تا 15 میلیونی عمدتاٌ دچار مشکل هستند و بخاطر شرایط و مقررات سخت گرفتن وام به سمت پول ربا یا شرایطی می روند و شخص ربا دهنده چنان سفت و محکم چک و سند می گیرد که مشاهده شده است یک پول 5 میلیونی شرایطی به پنج تا ده برابر مبلغ وام افزایش یافته است و شخص هم بخاطر آبرویش دچار مشکلات عدیده گشته است. ضمن آنکه او را می ترسانند که اگر بگویی نزولی پول گرفته ای تو هم محکوم می شوی!!! دادستانی در این مهم چه پیامی دارد؟

  قنبری( دادستان شهرستان نور):

  اول خاطره ای نقل کنم. خودم رفتم بانکی وام بگیرم؛ گفتند برو فاکتور خرید کالا یا قولنامه بیاور تا وام بدهیم!!! من گفتم نه می خواهم کالا بخرم و نه خانه بخرم، در جواب گفتند یه فاکتور صوری یا قولنامه صوری بیاور! زیرا اگر این ها نباشد وام به شما تعلق نخواهد گرفت. خوب این نشان می دهد که سیستم بانکی ما غلط است. چون شخص را وادار می کند برود سند سازی کند. یعنی از اول حرکت خلاف صورت می پذیرد. باید سیستم وام دهی بانک های ما تغییر کند حال چه زمانی این اتفاق رخ خواهد داد نمی دانم. برخی از علماء و مجتهدین هم در خصوص درصد سود بانکی و شرایط سخت وام مطالبی را طرح نموده اند.

  پدیده شوم نزول متاسفانه آسیب جدی به جامعه زده است. شما اشاره خوبی نمودیدکه سیستم وام دهی ما مشکل دارد و همین اشکال سبب گستردگی وسعت کار نزول خواران شده است. مواردی را داشته ایم که شخص 8 تا 9 میلیون نزول کرده ولی حدود 200 میلیون سند به طرف داده است!!! و مواردی هم همین نزول خواران رای دادگاه تا 300 میلیون هم داشته اند.

  هرچند با نزول خواران نا حدودی برخورد نموده ایم و میلیاردها تومان اسناد مردم را عودت داده ایم لیک ربا دهندگان با ظرافت خاصی حرکت می کنند که موجب پیچیدگی کار شده است.

  مردم می توانند هر روز تا ساعت 9 صبح به دادستانی و دفتر مربوطه مراجعه کنند و مشکلات را بگویند و مطمئن باشند ما راهنمایی شان خواهیم نمود. البته این که می گویند اگر نزول گیرنده بیاید شکایت کند او هم محکوم می گردد؛ باید اشاره کنم ما در قانون اضطرار داریم. اگر شخص نزول گیرنده اثبات کند به حکم اضطرار نزول گرفته است مورد عفو قانون قرار می گیرد. شخص بخاطر مشکلات عدیده از جمله تهیه دارو؛ جهیزیه دختر؛ عروسی پسر و... مجبور به گرفتن نزول شده است و این مهم هم حیاتی بوده است شامل قانون اضطرار می گردد. مردم نگران نباشند و مراجعه نمایند.

   (نور خبر):

  از اینکه نزدیک به یک ساعت وقت خود را در اختیار پایگاه خبری تحلیلی نور خبر قراردادید و به سوالات ما پاسخ دادید سپاسگزارم اگر مطلب خاصی مانده است. در خدمتیم

  قنبری( دادستان شهرستان نور):

  ضمن تشکر مجدد از شما که با نگاه نافذ خویش موضوع را رصد کرده و در قالب سوالات کارشناسی طرح نمودید تشکر ویژه دارم. امیدوارم همین نگاه را در سایر امور خبری هم لحاظ فرمائید. در پایان عید سعید فطر را به شما و مردم شریف شهرستان نور تیریک و تهنیت عرض می کنم. خدا نگهدارتان.

   

   

   

   

   

   

   

   

   


  banner
fhfh