logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  رویان تنها شهر بی سند مازندران
  کد خبر: 51042      کد خبرنگاری : 941105
  منتشر شده: 27/ خرداد/ 1399|| 11:13 AM
  تعداد بازدید:1539

  نشست خبری بابایی رئیس شورای شهر رویان با اصحاب رسانه شهرستان نور درباره معضلات و مشکلات پیش ‏روی این شهر در شهرداری رویان برگزار شد‎.‎


   

  به گزارش نورخبر، بابایی رئیس شورای شهر رویان گفت: با توجه به شرایط شهر رویان توانستیم ۱۵ میلیارد تومان بودجه برای عمران و آبادی شهر کسب کنیم. منابع بخش های ساحلی در ۶ ماه اول سال جذب می شود که متاسفانه به دلیل شرایط کرونا سه ماه را از دست داده ایم. شهرداری رویان هر سال حسابرسی های خود را انجام می‌دهد و از آنجایی که بودجه‌های شهرداری بر اساس واقعیت تعیین می شود، به کمبود منابع بر نخورده ایم. ولی مسئله مهم امروز ما، نداشتن سند مالکیت در رویان می باشد که در گذشته تحت مالکیت بنیاد علوی و در حال حاضر تحت مالکیت بنیاد مستضعفان می باشد. اما در واقعیت هیچ سندی مبنی بر مالکیت بنیاد علوی در منطقه رویان و تاشکوه وجود ندارد و همین امر موجب عدم تمایل جذب سرمایه گذار به سرمایه‌گذاری در این منطقه می باشد. شهر رویان 800 سال قدمت دارد و در اختیار و حق مردم می باشد. شهرداری رویان زمینی به متراژ  ده هکتار در اختیار دارد ولی هیچ سرمایه گذاری تمایل به ورود به این بخش ندارد. با وجود اینکه دولت تسهیلات لازم را برای بافت فرسوده و انبوه سازی در اختیار مردم قرار می دهد عموم شهروندان به دلیل مشکل مالکیت تمایلی به تغییر شرایط خود ندارند و طی سالیان متمادی از حقوق بر حق خود اعم از تسهیلات بانکی و غیره نتوانستند استفاده کنند. مسئله مربوط به مالکیت شهر رویان در حال پیگیری است ولی متاسفانه نه تنها در دادگاه به دلیل نداشتن قدرت محکوم شدیم بلکه هیچ مسئولی از ما حمایت نمی کند.  ما اگر بخواهیم هر طرحی را برای توسعه شهر مطرح کنیم در کمیسیون ماده ۵ به دلیل نداشتن سند مورد بررسی قرار نمی گیرد.

  بابایی در ادامه افزود: وضعیت آب آشامیدنی در شهر رویان بسیار وخیم می باشد و متاسفانه در این شهر دلال آب داشتیم که آب آشامیدنی را تانکری ۱۰۰ هزار تومان به مردم میفروخت. در نتیجه اداره آب و فاضلاب ۶ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفت تا آب آشامیدنی از نور به رویان از منطقه کمربندی انتقال داده شود. اما هنوز شهر رویان دچار مشکل می باشد و اداره آب و فاضلاب استان پیگیری نمی کند. متاسفانه جدا شدن شهر رویان از نوشهر و پیوستن به نور اشتباه بوده، زیرا مسئولان استانی پیگیر مسائل مربوط به این شهر نیستند و شهر رویان مشکلات بنیادی شدیدی دارد. متاسفانه با توجه به شرایط جوی استان مازندران و در ایام بارندگی مشکلات تردد برای شهر رویان اتفاق می افتد و مردم از بخش شرق رویان نمی توانند به غرب جابجا شوند. اکثر مسئولان، شهر رویان را در آخرین اولویت های خود قرار میدهند و همین امر باعث می شود که هنوز بسیاری از کوچه های ما آسفالت نشده است.


  banner
fhfh