logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  اوقاف و امور خیریه سرمایه دارترین ارگان کشور‎ ‎
  کد خبر: 50975      کد خبرنگاری : 941106
  منتشر شده: 06/ آبان/ 1398|| 6:16 PM
  تعداد بازدید:1349

  نشست خبری حجت الاسلام حیدری رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان نور با اصحاب رسانه‎ ‎


  به گزارش نورخبر؛ حجت الاسلام حیدری گفت: در راستای واژه ی زیبای وقف، آنچه را که در آیت کریمه قرآن وارد شده ، اگر چه به تصریح به نام وقف مورد خاصی نداریم ، اما مضمون آیات و روایات ، تاکیدات فراوانی بر این امر خیر دارد. در آیه 46 سوره مبارکه کهف ؛ الباقیات و الصالحات خیر عندک ربک ثواب و خیر العملاً ؛ از بهترین مصادیق ، خیرات و مبرات در آموزه های دینی ما است. طبق تصویب شورای فرهنگی عمومی کشور هر ساله روز 27 ماه صفر به تاریخ قمری روز وقف عنوان شده که امروز روز شروع آن است که در سال 1398 در 4  آبانماه بعنوان شروع دهه وقف می باشد. اولین کاری که با توجه به هماهنگی های انجام شده در سطح شهرستان انجام شد؛ تشکیل ستاد دهه وقف با مدیریت فرماندار محترم و ساعی در سطح شهرستان بود و الحمدالله مصوبات خوب این ستاد در ادارات اجرایی و فرهنگی ابلاغ شده است. یکی از مهم ترین عوامل ترقی و واژه زیبای وقف همگام بودن و همراه بودن وقف با عنصر زمان است. پیشینه ودیرینه موقوفات را از منظر زمانی که بدست داریم مشاهده می کنیم. در هر عصر و در هر برهه که با توجه به ضرورتهای آن عصر و زمان بوده، مومنین و خیرین از مال دنیوی و ماترکشان به ضرورت آن عصر و زمان موقوفاتی را انجام دادند.

  حجت الاسلام حیدری افزود: در حال حاضر در امور خیریه موقوفات شهرستان نور بیش از 85 درصد موقوفات مربوط به عزداری سیدالشهدا است. نوع این موقوفات در برهه ای ایجاد شده که تمام هم و غم دشمن براین بود که مجالس عزداری سیدالشهدا را بخواهد خاموش کند. الحمدالله به لطف الهی واقفین خیر اندیشی بودند که توانستند از مال دنیویشان بویژه برای امر احیاء و برگزاری مراسم عزاداری سیدالشهدا وقفی را انجام بدهند، اما امروز در عصر و زمان ما آنچه که ضرورت پیدا می کند و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری که بعد چهل سالگی نظام جمهوری اسلامی ایران عنوان کردند همزمان بودن وقف و تلاش وقف در عرصه این جنگ اقتصادی است و وظیفه همه ما کمک کردن به این نظام و ولایت در این عرصه جنگ اقتصادی می باشد. در خصوص فرمایشات مقام معظم رهبری مجموعه اوقاف و امور خیریه در سطح کشور به عنوان سرمایه دارترین ارگان در میزان عرصه تحت تصرف خود می تواند گامهای خیلی مؤثر و مفیدی را در این زمینه بردارد. املاک زیادی را در زمینه تصرف وجود دارد که قابلیت تولید و استفاده بهینه از این عرصه و موقوفات را داریم. فعالیتهای دیگر اوقاف از منظر اعتقادی و دینی؛ حضور امامزادگان جلیل القدر در سطح کشور است. بخصوص استان مازندران بعنوان اولین دیار علویان و نخستین خواستگاه تشیع در ایران بوده است. در استان مازندران حدود 1361 بقعه مبارکه امامزادگان داریم. در شهرستان نور حدود 121 امامزاده  که 50 امامزاده در شهرهای نور، رویان ، ایزدشهر، چمستان و حدود 71  از این  بقعه ها در بخش بلده و روستاهای توابع می باشد که وجود آنها در هر شهر و منطقه موجب امنیت اعتقادی مردم آن منطقه است.

  حجت الاسلام حیدری در ادامه افزود: از افتخارات دیگر وقف در حوزه سلامت می باشد. در بخش سلامت در کل کشور 133 بیمارستان وجود دارد که تمامی این بیمارستانهای دولتی از موقوفات هستند. استان مازندران بیشترین تعداد خانه های بهداشت را در کل کشور دارد که حتی یک مورد مکان بهداشتی و خانه بهداشت را سراغ نداریم که دانشگاه علوم پزشکی استان پولی برای خرید آنها داده باشد، همه آنها با افتخار از طریق اهداء و وقف واقفین خیر اندیش چه در هرینه های ساخت این مراکز و چه در تجهیزات بیمارستان انجام شده است. یکی از مهمترین افتخارات و برگه های زرین دیگر وقف ، وقف و رسانه است. با توجه به ضرورتی که در این امر دیده می شود اولین روز از ایام دهه وقف در روزشمار دهه وقف با عنوان وقف و رسانه معرفی شده است. در حقیقت اصحاب رسانه آن محدثینی بودند که روایات عظیم را از زندگی و سیره پیغمبر و انبیا الهی انتشار دادند و امروز هر چیزی که از این بزرگواران داریم از زحمات محدثین و مخبرینی بود که شما پا جای این محدثین و مخبرین دارید. خبرنگار و صنف خبر تنها قشری است که می تواند وقف و موقوفات را از غربت نجات دهد. در سطح کشور، استان و شهرستان، در برنامه های ملی، مذهبی و در برنامه هایی که نیاز به کمکهای خیرین بوده،  بویژه در امور کمک به نیازمندان ، سیل زدگان و در ایام مربوط به اربعین سرور و سالار شهیدان و برگزاری مراسمات مذهبی در سطح شهرستان ، هیچ ارگانی به اندازه مجموعه اوقاف هدایتهای مالی نداشته است. بعنوان نمونه در ایام یکسال گذشته چیزی بیش از 850 میلیون ریال در نیات 6 گانه مذهبی ، مساجد ، بقاء متبرکه ، امور خیریه ، امور اجتماعی و مدارس علوم دینی فقط اداره اوقاف هزینه کرده است و بیشترین زائرین را بیش از حدود 50 تا 60  نفر از اهالی شهرشتان نور در قالب اجرای نیت از محل موقوفات مرتبط به زائرین حسینی کمک هزینه پرداخت شد.

  چند ماهی بعد از حضور حضرت حجت الاسلام والمسلمین خاموشی نماینده محترم ولی فقیه در مجموعه اوقاف و امور خیریه و ریاست محترم سازمان اوقاف و امور خیریه رویکردهای جدیدی برای اداره اوقاف سراسر کشور و سازمان ابلاغ شده است. دو مورد از این رویکردها به شرح ذیل می باشد؛

   1) واگذاری امور اجرایی در قالب طرح امین موقوفات از جمله بهترین این طرحها بود. 

   2) واگذاری امور عرصه بر جوانان.

  یکی از مهمترین قدمهایی که باید در سطح جامعه گرفته شود این است که باید مسئولین در سطح شهرستان و ادارات و امام جمعه و قضات مراکز قضایی جایگاه حقوقی متولیان غیر متصرفین را مد نظر قرار بدهند.

   از منظر مدیریت اجرایی موقوفات در مجموعه اوقاف، به دو قسمت متصرفین و غیر متصرفین تقسیم می شود: موقوفات متصرفین موقوفاتی هستند که مدیریت اجرایی صفر تا صد زیر نظر مجموعه اوقاف و امور خیریه است.

   اما در موقوفات غیر متصرفین مدیریت اجرایی کار به دست فردی به نام متولی می باشد که مرحوم واقف دو وقف نامه با شراط خاص افراد خاصی را معرفی کرده است که این فرد در مراکز قضایی، در مراکز تحقیق اوقاف حکم تولیت را بعهده می گیرد و امور اجرایی بدست این بزرگوار می افتد. انشاالله بتوانیم در قالب وقف مشارکتی با حضور اکثریت واقفین به مبلغ خیلی کم گره ای از مشکلات امروز جامعه را برطرف کنیم. بیمارستان نور نیازمند یک دستگاه دیالیز مخصوص کودکان می باشد. توجه ویژه به رونق  می تواند تاثیر گذار در این امر باشد. سه شهرستان در کل شهرستانهای استان، بعنوان شهرستانهای دارای عرصه موقوفات قابل سرمایه گذاری انتخاب شدند که یکی از مهمترین این سه شهرستان،  شهرستان نور می باشد. موقوفات 25 هکتاری فتحعلیشاه و موقوفات 7 هکتاری و 4 هکتاری بی بی خانوم در شهر چمستان ، از جمله موقوفاتی هستند که استعداد و قابلیت سرمایه گذاری در این بخش را دارند که الحمدالله با کمک جهاد کشاورزی سطح شهر، بخش ویژه تحقیقات علمی ، پایلوت اولیه و طرح انجام شده است و به اداره کل و سازمان فرستاده شده و در حال بررسی است. انشاالله به زودی تاسیس بنای بزرگترین گلخانه وقفی سطح کشور را با سطح زیربنای اشتغال حدود 50  هزار متر مربع ( 5 هکتار ) را داشته باشیم که جزء یکی ازمهمترین مراکز تولیدی در سطح کشور را می تواند داشته باشد. مورد دیگر استفاده از ظرفیت گردشگری اسلامی در سطح امامزادگان شهرستان نور می باشد. در سال 98-97  در شهرستان نور با حمایت فرماندار محترم و مسئولین اجرایی و ائمه محترم جمعه این افتخار را داشتیم که بتوانیم بعنوان دومین شهرستان از منظر جذب گردشگر و مسافر در پیک زمانی مسافر خیز در ایام عید نوروز و تابستان باشیم. از 51 امامزاده که در سطح شهر نور و چمستان و ایزدشهر و رویان داریم بهترین پتانسل و ظرفیت را در راستای جذب گردشگران اسلامی و دینی داریم و انشاالله بتوانیم به کمک طرح گردشگری، تدابیر و زیر ساختهای جذب گردشگران در سطح امامزادگان را داشته باشیم ؛ بویژه امام زاده قاسم منطقه چالسیو و گلندرود و امامزاده حسین منطقه سازیک در بخش چمستان، امام زاده ابراهیم منطقه وازک، امامزاده اسماعیل محمود منطقه واز و امام زاده حسن رضا منطقه کچلده و قدمگاه بکربن علی بوته ده از جمله امامزادگان شاخصی هستند که انشاالله با تبلیغات و آماده کردن زیرساختهای مورد نیاز برای جذب گردشگران در حقیقت یک پایلوت خوبی در سطح استان و کشور جهت درآمدزایی می توانند باشند که نیازمند تبلیغ به کمک و یاری اصحاب رسانه نیاز دارد.

  حجت الاسلام حیدری عنوان کرد: در دهه وقف 98 ترویج و گسترش نهادی سازی فرهنگ وقف در سطح جامعه،  ارائه گزارش عملکرد در ابعاد مختلف، تقدیر شایسته از اصحاب وقف و موقوفات، برنامه همایش یاوران ، نشستهای صنفی و تخصصی ، فضاسازی مناسب در فرهنگ ترویج آن، درسطح شهرستان توسط شهرداری بنرها چاپ شده است، و همچنین برگزاری مراسم غبارروبی و عطرافشانی متبرکه ، هماهنگی با مسئولین آموزش و پرورش جهت زنگ وقف در مدارس، دیدار با خانواده های محترم شهدا، دیدار با ائمه محترم جمعه، دیدار با فرماندار محترم شهرستان جناب دکتر شادمان.

   برنامه هایی که مجموعه اوقاف و امور خیریه جهت امور اداری در یکسال وقفی گذشته انجام داد ثبت پنج وقف جدید مانند موقوفه شهید مدافع حرم علی جمشیدی جهت ساخت مرکز فرهنگی، قرآنی، موقوفه مشارکتی اهالی محترم روستای اسپی کلا، موقوفه مشارکتی اهالی روستای عباسکلا، موقوفه حاج سهراب کریمی جهت ساخت مسجد فاطمه الزهرا (س) در شهرچمستان، موقوفه حاج سید عباس حسینی جهت هزینه های مسجد جامع شهر رویان و موقوفه جدیدی که دیشب وقف نامه این موقوفه ثبت و به امضای واقف و امام جمعه محترم چمستان وبخشدار و شهردار شهر قرار گرفته است. در شهرستان نور موقوفه سرکار خانم اسماعیلی ششدانگ زمینی به متراژ 320  متر مربع که ارزش ریالی این موقوفه بیش از پانصد میلیون تومان است در جهت خیرات و مبرات در کمک به ایتام و نیازمندان و ترویج امور دینی وکل مطلق خیرات و مبرات می باشد و این بعنوان اولین موقوفه ثبت شده در دهه وقف سال 98 است. انجام برنامه های فرهنگی و شاخص در طول سال تحت عنوان آرامش بهاری ، ضیافت الهی، نشاط معنوی، ولایت علوی ، بصیرت عاشورایی و یاس نبوی،  اعزام 11 مبلغ از قم که 8 مبلغ در ایام بصیرت عاشورایی، سه روحانی در ایام یاس نبوی که توفیق حضور در خدمت حاج آقا محمدی از روحانیون اعزامی و فعال فرهنگی و تبلیغی در همه مناسبتهای ایام تبلیغی اسلام بودند این ایام هم در خدمت این بزرگوار هستیم. در واحد اجارات تنظیم 238 واحد سند اجاره اولیه موقوفات، تمدید 262 سند اجاره موقوفات و امورات عمرانی دیگر ، احداث و بازسازی امامزاده جعفر پسپرس به مساحت 450 متر مربع، احداث و بازسازی قدمگاه محمد بکربن علی به مساحت 1500 متر مربع از برنامه های عمرانی مجموعه بوده است. در واحد حقوقی و ثبتی تعداد 11 فقره از سندهای اخذ شده و کل مساحت اسناد مالکیت ماخوذه اوقافی یک میلیون و نهصد و پنجاه وپنج هزارو دویست وشصت و هفت متر مربع سندهای اخذ شده از موقوفات بوده است. در واحد حقوقی با لطف رؤسای دادگستری و قضات نور و چمستان  27 رای تعیین تکلیف داشتیم که 21 مورد از این آراء به نفع خود موقوفات و تثبیت موقوفات بود.

   


  banner
fhfh