logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  اجرای سی تی اسکن درختان در مازندران
  کد خبر: 50970      کد خبرنگاری : 941105
  منتشر شده: 23/ مهر/ 1398|| 11:50 AM
  تعداد بازدید:1657

  محققان یک شرکت دانش بنیان موفق شدند با استفاده از مهندسی معکوس دستگاه توموگرافی یا سی تی اسکن ‏درخت طراحی کنند‎.‎


  به گزارش نورخبر، مدیر عامل شرکت دانش بنیان آزمونگران غیرمخرب دارکوب گفت: دستگاه توموگرافی یا سی تی اسکن درخت سرپا با برند توموتری با نوآوری توأم با مهندسی معکوس محققان از یک نمونه اروپایی فاکوپ مجارستان ساخته شد.

  مهران روح نیا افزود: قیمت دستگاه اروپایی با هشت سنسور ۶ هزار یورو در صورتی که این دستگاه با نرخ دولتی مصوب معاونت علمی ریاست جمهوری ۶۰ میلیون تومان درحدود ۴ هزار یورو به فروش می‌رسد.

  او گفت: هزینه اسکن دستگاه بسته به تعداد درختان دارد، ولی به طور معمول اگر خدمات جانبی به ماموریت توموگرافی اضافه نشود، به ازای هر درخت حدود ۳۰۰ هزار تومان است و با افزایش تعداد درخت مورد سفارش ارزیابی، این مبلغ قابل کاهش است.

  روح نیا افزود: این دستگاه پالس‌های صوتی را در تنه درخت منتشر و نرم افزار دستگاه، افت و خیز سرعت صوت در چوب را به تصویر تبدیل می‌کند.

  مدیر عامل شرکت دانش بنیان آزمونگران غیرمخرب دارکوب گفت: بسیاری از درختان به ظاهر سالم هستند در صورتی که به دلایل مختلف از جمله حمله حشرات و قارچ‌ها از درون پوک می‌شوند، این دستگاه تصویری از دل تنه درخت را که چشم نمی‌بیند، آشکار می‌کند

  او افزود: بر اساس تصویر توموگرافی و محاسبات بیومکانیکی بر اساس اندازه درخت، بزرگی و اندازه تاج و ضریب آیرودینامیک تاج درخت در وضعیت پربرگ محاسباتی انجام می‌شود تا نشان دهد توان مقاومتی درخت تا چه شدتی از وزش باد را تحمل خواهد کرد.

  روح نیا گفت: با استفاده از این دستگاه هر درخت دارای شناسنامه سلامت خواهد بود و یک بارکد QR به هر درخت اختصاص می‌یابد تا توسط هر شخصی با یک گوشی موبایل قابل قرائت است

   


  banner
fhfh