logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  برگزاری جشنواره بازی های بومی محلی در نور
  کد خبر: 50905      کد خبرنگاری : 941104
  منتشر شده: 13/ اردیبهشت/ 1398|| 12:36 PM
  تعداد بازدید:21

  جشنواره بازی های بومی محلی با هدف انتقال اداب و رسوم گذشته به نسل جدید به همت 12 روستای میانبند بخش ‏مرکزی شهرستان نور برگزار شد.‏


  به گزارش نورخبر، فلاح دبیر جشنواره درباره برگزاری این همایش گفت: بازی های بومی و سنتی، میراثی ماندگار از نسل های پیشین است که با کارکردهای مختلف تبلوری از فرهنگ و میراث اجتماعی هر جامعه به شمار می رود. این بازی ها از جمله نمودهای اجتماعی و فرهنگی هر اجتماع به حساب می آیند

  وی تصریح کرد: در حقیقت ویژگی اصلی بازی، درس آموزی و سازگاری با نظام و محیط طبیعی اجتماعی پیرامونی است. ورزش های سنتی و بازی‌های بومی و محلی روستایی غنی از آداب، رسوم و خرده فرهنگ‌هایی است که بیانگر فرهنگ اصیل مردمان هر دیار است.

  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نور عنوان کرد: در بازی های گذشته قانون‌پذیری، مسئولیت‌پذیری، تمرین هم‌افزایی و کارگروهی، احترام به حقوق دیگران، مدیریت رفتار و نیل به برتری در قالب این بازی‌ها گنجانده شده که می تواند با برگزاری اینگونه جشنواره ها ان را به نسل امروزی انتقال داد.

  فلاح گفت: حدود 100 نوع بازی، بومی و محلی در بیش از 3000 روستاهای مازندران وجود دارد که این ورزش ها بخشی از شناسنامه فرهنگی استان ما می باشد و به طور یقین با کمرنگ شدن این سنت و آیین های محلی، بخشی از فرهنگ و سنت این مناطق نیز از بین می رود.

  شادمان فرماندار شهرستان نور اظهار کرد: برگزاری اینگونه جشنواره ها می تواند علاوه بر ایجاد شور و نشاط در جوانان، کمی انان را از فضای مجازی که خود معضلی در عصر کنونی می باشد دور کرده و امروز ما شاهد ان بودیم که در بازی های بومی و محلی که برگزار شده به علت داشتن ریشه های فرهنگی و تمدنی متناسب با جامعه ما و ترویج زندگی جمعی مورد استقبال عموم مردم بخصوص جوانان قرار گرفته است.

   

   


  banner
fhfh