logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  لاک تراشی هنری چند هزار ساله ای که به باد فراموشی سپرده شده
  کد خبر: 50901      کد خبرنگاری : 941104
  منتشر شده: 08/ اردیبهشت/ 1398|| 12:17 PM
  تعداد بازدید:553

  به گزارش اختصاصی نورخبر، شجاعی نوری، رئیس اداره گردشگری، صنایع دستی و گردشگری نور گفت: لاک تراشی یا ‏چو تراشی از هنرهای اصلی مردم‎ ‎مازندران محسوب می‌شود که امروزه با گسترش‎ ‎شهرنشینی و تغییر شکل زندگی مردم ‏در بسیاری از مناطق در حال از بین رفتن است.‏


   لاک تراشی یکی از مشاغل بومی و تقریباً فراموش شده مردم مازندران است که بیشتر در مناطق جنگلی و روستایی مورد توجه مردم بوده و محصولات تولیدی آن برای زندگی روزمره آن‌ها تهیه می‌شده است.

  وی اظهار کرد: ساکنین مناطق روستایی مازندران در گذشته بیشترین نیازهای خود را از چوب‌های جنگلی تهیه می‌نمودند که با استفاده از تنه و ریشه درختان بدون بهره گیری از ابزار کار امروزی ظروفی مانند کچه، جوله، کترا، پلاکر، دونه پاج، قاشق، کلز و را تولید می‌کردند که اگر به ریشه مفهوم و کارکرد این ابزارها دقت کنیم به این پی می‌بریم که بیشتر یا تمامی این‌ها برای رفع نیازهای زندگی روزمره همچون طبخ غذا، خوردن غذا، پیمانه کردن و بکار می‌رفته است.

  شجاعی در ادامه عنوان کرد:  هنر لاک تراشی همان ساخت ظروف و احجام چوبی سنتی با استفاده از چوب‌های جنگلی است که با نقوش اسطوره‌ای و الهام گرفته از طبیعت اطراف منقوش می‌کردند. با توجه به قدمت استان مازندران و سایت‌های کشف شده در این استان، ثابت شده که مازندران سابقه تاریخی 7000 ساله دارد که به دلیل جنگل انبوه و گونه‌های مختلف درختان جنگلی، طبیعتاً لاک تراشی و استفاده بومیان از چوب قدمت بسیار طولانی دارد. بومیان گذشته ساکن مناطق جنگلی به دلیل فراوانی درختان و این که بیشتر نیاز خود را از چوب تهیه می‌کردند که رفته‌رفته در ساخت لوازم چوبی از تنه و ریشه درختان مهارت یافتند.

  رئیس اداره گردشگری، صنایع دستی و گردشگری نور گفت: در استان مازندران بیش از 73 نوع صنایع دستی وجود دارد که در هنر لاک تراشی حدود 60 نفر در حال فعالیت هستند. در این شهرستان هم بیش از 20 نفر در این حوزه فعال می باشند که دو نفر از آنان دارای کارت بین المللی هستند و امیدواریم در آینده نزدیک این شهرستان را با نام لاک تراشان برای حضور بیشتر گردشگران به ثبت ملی برسانیم.

   


  banner
fhfh