logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  آبشار آب پری رویان
  کد خبر: 50894      کد خبرنگاری : 941104
  منتشر شده: 09/ فروردین/ 1398|| 7:52 PM
  تعداد بازدید:407

  به گزارش نورخبر، آب پری یا آب پری رویان منطقه‌ای گردشگر پذیر و خوش آب و هوا است که در استان مازندران‎ ‎و در ‏فاصله ۱۷ کیلومتری شهر رویان، نزدیکی شهر نور‎ ‎واقع شده‌است. منطقهٔ آب پری دارای آبشاری‎ ‎به همین نام است. در آب ‏پری درختان با فاصلهٔ کم از یکدیگر قرار دارند و بیشتر مناطق بکر و دست نخورده مانده‌است. ‏


  . این ناحیه همسایه کجور و یوش می‌باشد. آبشار آب پری در کنارهٔ جاده قرار گرفته‌است. این آبشار، شباهت چندانی به آبشار ندارد زیرا قسمتی از سنگ‌های کوه در اثر رانش زمین در شیب تند کوه جمع شده‌اند و آب کمی از لابه‌لای این سنگ‌ها در جریان است. با این حال گردشگران پرشماری در روزهای تعطیل و تعطیلات آخر هفته به این محل می‌آیند. اختلاف درجه حرارت این ناحیه با هوای شهر رویان تقریباً ۱۰ درجه سانتی‌گراد است. درختان جنگلی در مناطق کم ارتفاع‌تر و درختان کاج در نقاط بلندتر دیده می‌شوند.

  آبشار آب پری دربین راه رویان به گلندرود واقع است. نام محلی (مازندرانی) آن «پری او» است که توسط فارسی زبانان به آب پری برگردانده شده‌است. از آنجایی که نامهای خاص ترجمه نمی‌شوند، بهتر آن است که این آبشار با نام واقعی خود یعنی «پری او» نامیده شود. همچنان که در نزدیکی این آبشار «اسپی او» به معنی آب سفید واقع شده و به همین نام تابلویی در آنجا نصب شده‌است.

  شهرستان نور دارای 110 اثر حفاظتی و تاریخی می باشد که در میان این آثار 60 اثر آن به ثبت ملی رسیده است.

   


  banner
fhfh