logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  رنجکش: کلنگ گازرسانی بخش بلده در سال آینده به زمین خواهد خورد.‏
  کد خبر: 50882      کد خبرنگاری : 941106
  منتشر شده: 15/ اسفند/ 1397|| 11:25 AM
  تعداد بازدید:3845

  نشست خبری مهندس رنجکش بخشدار بلده با خبرنگاران فعال شهرستان نور در خانه مطبوعات این ‏شهرستان برگزار شد.‏‎ ‎


  به گزارش نور خبر، رنجکش بخشدار بلده ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت فاطمه (س) گفت: با توجه به اینکه بخش بلده سهم بسزایی در ثبت و استحکام نظام مقدس جمهوری اسلامی داشت، با بیش از 330 شهید؛ الحق و والانصاف به مردم این شهر بدهکاریم و لایق این هستند که خدمتگزاران بهترینها را بتوانند برایشان به ارمغان بیاورند.

   بلده با وسعت 1460 کیلومتر مربع از نظر وسعت، بیش از نصف شهرستان نور را در بردارد. بخش اعظمی از مناطق کوهستانی شهرستان نور، مربوط به بخش بلده مباشد. گستردگی شهرستان نور از سواحل دریای خزر تا ارتفاعات البرز با تنوع آب و هوایی و بناهای تاریخی و مناطق بکر و دست نخورده ای که دارد هر توریست و گردشگری را تحریک می کند که برای یک بار شده از مناطق بلده دیدن کند. وجود بزرگان سیاسی و مذهبی و ادبی مانند شهید شیخ فضل الله نوری، علامه محدث نوری، نیما یوشیج،  دکتر صدیقی و بنان و بناهای تاریخی مانند؛ ارگ قلعه پولاد و خانه نیما، عمارات صدر اعظم،  بقعه شیخ احمد و سایر اماکن دیدنی و تفریحی مانند آزادکوه و سایر موارد،  بلده را چشم نواز کرده و برای گردشگران حائز اهمیت بسیاری است. بخش بلده حدود 353 خانوار شهری با جمعیت 970 نفر  و جمعیت روستایی 2593 خانوار است که این جمعیت بالغ بر 6627 نفر است و طبق آخرین سرشماری که در سال 95 در فصل زمستان صورت گرفت کل جمعیت تقریبا 7600 نفر است. در فصل تابستان این جمعیت تقریبا دو برابر یا بیشتر افزایش پیدا می‌کند. بلده شامل  3 دهستان به نامهای تترستاق، شیخ فضل الله نوری و اوزرود می باشد. 43 روستای این بخش شورای اسلامی دارد و 2 روستا زیر نظر شورای بخش هستند. از 26 دهیاری فعال؛ 19 دهیاری را مرد و 4 دهیاری را زن به عهده دارند و بعضی از دهیاری های مانند نج، تترستاق و اوزکلا مشترک هستند و یک دهیار در 2 روستا، سیار مشغول به کار است. در سال 97  چند دهیاری مجوز تاسیس گرفتند.

  رنجکش اظهار کرد: زمانی که به بلده آمده ام دیدم اولین کاری که باید در این بخش انجام شود بحث زیرساخت است و در کنار آن؛  برق و فیبر نوری و جاده ها می باشد. شهرک صنعتی بخش بلده از سال 1376 تا سال 1396 غیر فعال بود و کلنگ زنی آن توسط مهندس اسلامی استاندار وقت صورت گرفت. برای اینکه کارها توسعه پیدا کند باید برنامه های قابل قبول داشته باشیم تا بتوانیم سرمایه گذار را جذب کنیم و به منطقه بیاوریم و از آن استفاده کنیم. ولی کماکان محیط زیست مانع توسعه بخش بلده و شهرک صنعتی است. با وجود فرماندار بسیار پر تلاش، که واقعا در کنار ایشان هر روزش کسب یک تجربه جدید است. شاید یکی از نعمتهایی که خداوند در این دوره به من هدیه داد، کار کردن با دکتر شادمان بود و این دوره را دوره طلایی زندگی ام می دانم.

  کل اعتبارات شهرستان ما حدود 20 یا 30 میلیارد است اما برای بخش بلده، از یکسال و نیم قبل نزدیک به 30 میلیارد اعتبار آوردیم.

  در انتقال برق کمربن به نسن به مدت 2 ماه نزدیک به 100 نفر پرسنل اداره برق کل استان درگیر بودند تا بتوانند برای هفته دولت آن را  آماده کنند، درصورتی که این کار آخرین بار  در سال 1360 انجام شده بود. دویست و اندی تیر برق را به مدت 2 ماه کاشتیم و با موافقت دوستان ما در شهرک صنعتی بلده یک شرکت گاز پرکنی مشغول است.

  رنجکش افزود: یکی از کارهایی که طی یکسال و اندی شروع کردم، بحث انرژی خورشیدی بود. در این خصوص سرمایه‌گذاری صورت گرفت و درخواستهایش را انجام دادیم.  در این بخش؛ در روستا 20 نفر از مردم بلده در آنجا مشغول به کار هستند. در 5 روستایمان مانند؛ پل زنگوله، پیل و یوش و 2 روستای دیگر و کل حمامهای محله ها و نماز خانه ها، انرژی خورشیدی را فعال کردیم تا از انرژی فسیلی سوخت و نفت فاصله بگیریم. همه ی این وسایل را از آلمان  می آوریم.

  وی عنوان کرد: بلده باید حفظ شود، همانطور که گذشته ها آن را برای ما آورده اند، ما باید به آیندگان تحویل بدهیم اما؛ با علم. کشور ما به اشتغال نیاز دارد و ما در بحث اقتصاد مقاومتی هستیم و باید برای چندین نفر شغل ایجاد شود. طرح دومی که در حال پیگیری هستیم؛ بسته بندی تخم کبک است که امکان صادرات به عراق و کشورهای همسایه را دارد.

  از شاخصه های بخش بلده بخش، کشاورزی و گیاهان دارویی و تولید محصولات لبنی بسیار با کیفیت است. ایجاد شهرکهای گلخانه ای و دامپروری  و تامین علوفه؛ مهمترین بخشی است که در حال پیگیری هستیم. در بحث بومگردی، طبیعت گردی و آوردن توریست و گردشگر در تلاشیم و فعلا مهمترین بخش گردشگری بلده؛ خانه نیما است که توریستها و گردشگران از آن بازدید می کنند.

  در بخش ورزشی، کمپ ورزش جوانان آخرین کارهایش در حال انجام است تا برای افتتاح آماده شود. بخش بلده آثار ثبت شده ملی متعددی دارد. از 70 الی80 آثار شهرستان نور بیش از 50 اثر ثبت شده برای  بخش بلده مب باشد که مغفول مانده است.

  رنجکش گفت: بخش بلده، خاک و آب و هوای بسیار عالی برای کشت گیاهان و صنعت گلاب گیری دارد و آنها جزء پتانسیل های منطقه ما می باشد. 80 نوع گیاه دارویی در بخش بلده شناسایی شد که قابلیت کشت دارد. این بخش واحدهای صنایع دستی و پرورش زنبور عسل و معادن بسیار قوی دارد. یکی از موانع ما مخالفتهای زیست محیطی است که از اداره کل محیط زیست استان تقاضای دارم که به ما کمک کند.

  نزدیک به 20 روستا را توانستیم فرستنده دیجیتال نصب کنیم و این در اواخر سال 97-96  یک رکورد بود و قیمت  این تجهیزات حدود 300 میلیون تومان شد و این کار هم از تهاجم فرهنگی جلوگیری می‌کند و هم یک سرگرمی برای مردم منطقه است.

  بخشدار بلده در خصوص پروژه عمرانی بخش بلده عنوان کرد: بعد از 22 سال با پیگیری  نماینده و فرماندار محترم، آسفالت شهرک صنعتی را با اعتبار نزدیک به 300 میلیون به سرانجام رساندیم. در روستاهای ما، خیری در بخش خصوصی ساخت سالن ورزشی را شروع کرده است. در روستای اوز سالن ورزشی را ساختیم و در   فروردین ماه در روستای یوش با حضور فرماندار و نماینده محترم استارت زدیم و تا پایان مهر به سرانجام رساندیم که این کار  نزدیک به ششصد میلیون هزینه در بر داشت. یکی از مهمترین کاری که در بخش بلده صورت گرفت رینگ خط فشار متوسط 20 کیلو ولت از نسن به کمربن بود و این یکی از شاهکارهای سازندگی بخش بلده بود که تقریبا ظرف مدت دو ماه به سرانجام رسید.

   از نظر علمی یک پست 20-63 به نام نیما در دوآب در ابتدای جاده هراز داریم که می‌تواند حدود 50 کیلومتر را از اول هر دورود تا شهر بلده تامین کند.

  در تابستان برای اولین بار در استان مازندران  بار یک بوستر تقویت کننده وصل کردیم که این بوستر برق 17 کیلو ولت را تا ۱9 کیلو ولت می رساند تا کمبود برق جبران شود. جهت افزایش پهنای باند تلفن بلده، حدود 15 کیلومتر فیبرنوری رزن تا دو آب را به سرانجام رساندیم و اکنون با اعتبار نزدیک به 15 میلیارد ریال  در پایان کار قرار دارد و قبل از پایان سال به اتمام می‌رسانیم و این یکی از پروژه های خیلی خوب ما بود که انجام شد. دکل های تلفن همراه در 4 روستا نزدیک به 20 میلیارد ریال برای مخابرات هزینه در برداشت. آسفالت روستای دونا هم باید انجام شود. امسال نزدیک به 8-7 کیلومتر لوله آب برای روستاها توزیع کردند و تا اوایل سال آینده جاگذاری آن را انجام می‌دهیم . یکی از عمده ترین مشکلات ما در بخش بلده فرسوده بودن لوله های آب شرب داخل محله ها است. قریب به هشتاد درصد از روستاهای ما با فرسودگی لوله ها و هدر رفت آب روبرو هستند که حدود 30 - 35 سال از جاگذاری آن گذشته و به مرور زمان در سرمای 20- درجه، بیشتر آنها فرسوده شدند. یکی از بخش اعظم مشکلات ما لوله کشی آب شرب در بخش بلده است که با کمک مسئلین امیدواریم برطرف گردد.

   بخشدار بلده در پایان گفت: بخش بلده به عنوان نماینده شهرستان نور، در نمایشگاه روستاییان و عشایر  در (نمایشگاه بین‌المللی) تهران شرکت داشت و توانستیم تولید کننده های بخش بلده و شهرستان را به آنجا ببریم و معرفی کنیم. پیگیری های جدی از سوی فرماندار و نماینده در خصوص گازرسانی بلده صورت گرفت و این جزء آرزوی دیرینه مردم بلده است و ان شاءالله در سال آینده با اعتبارات تخصیصی کلنگ آن را خواهیم  زد. در روستای بطاهرکلا پیگیر یک سد مخزنی هستند و آن احتیاج به کارشناسی دارد.

   


  banner
fhfh