logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  بزرگداشت روز مهندس در نور
  کد خبر: 50877      کد خبرنگاری : 941105
  منتشر شده: 09/ اسفند/ 1397|| 7:03 PM
  تعداد بازدید:3238

  بمناسبت گرامیداشت دانشمند بزرگ ایرانی، خواجه نصیرالدین طوسی، 800 مهندس نوری در مجتمع رفاهی ‏تفریحی شرکت نفت محمودآباد گرد هم جمع شدند.‏


  به گزارش نورخبر، مهندس حسینی رئیس نظام مهندسی شهرستان نور گفت: هدف نظام مهندسی در چند سال اخیر اشتغال زایی از طریق رای زنی با سایر ادارات بود. در طی سال اخیر انتخابات (هیئت مدیره و بازرسین) به منظور تعیین اعضای شورا انجام شد و آقای نائیج پور و فرشید حقیقی از نور به عنوان بازرس انتخاب شدند.

  مهندس نائیج پور رئیس سازمان نظام مهندسی استان مازندران هم افزود: در کشور حدود 540 هزار مهندس در هفت رشته حضور دارند. یکی از ویژگی های خواجه نصیرالدین طوسی علاوه بر حضور در عرصه سیاست، خلق معماری های ممتازی بود. همچنین عمرخیام از منجمین برتری بود که سرعت چرخش زمین را با 12 رقم اعشار محاسبه نمود. در حال حاضر متاسفانه علاوه بر تخریب محیط زیست، نیروی انسانی در حال نابودی است. در صورتی که در اروپا به انسانها نیروی تجدید پذیر اطلاق می گردد زیرا با گذشت زمان بر میزان تجربیاتش افزوده می گردد. در 15 سال آینده حرفه مشغول به کار است نه مدرک.

  وی در پایان عنوان کرد: در حال حاضر تعداد زیادی فارغ التحصیل داریم ولی از آنها استفاده نمی کنیم و توان رقابتی با صنعت دنیا را نداریم. مشکل ما فنی نیست بلکه مربوط به مسائل سیاسی است.

   اسماعیلی نماینده شهرستان های نور و محمودآباد گفت: اگر جامعه با هدف پیشرفت قدم بر می دارد باید با توانایی و انرژی بیشتری حرکت کند. مجموعه دستگاه های کشور باید برای سازندگی و عمران و آبادی کوشش کنند. وزارت مسکن و شهرسازی باید در بخش نظارت از مهندسان کمک بگیرد. سهمیه هر شهرستان را باید مهندسان همان شهرستان در اختیار داشته باشند تا فرصتی برابر برای تمام افراد باشد.

  اسماعیلی افزود:  ما در حال حاضر در جنگ اقتصادی به سر می بریم که بخش عظیم مشکلات به خارج از کشور مربوط می باشد. امروز هر کسی که به ایران علاقه مند است تلاش می کند در برابر مستکبران عالم ایستادگی کند. امروز هر تاجری و کشوری که با ایران ارتباط اقتصادی برقرار کند تحریم می شود، در نتیجه شرایط دشوارتر خواهد شد. ما با مشکل تولیدات مواجه هستیم زیرا علاوه بر مواد اولیه، دستگاه ها قدیمی شده اند. حتی در صورت تولید، بازار فروشی برای محصولات وجود ندارد. همچنین در حال حاضر کشورمان حدود 800 هزار میلیارد بدهکاری دارد که مبلغ هنگفتی است.

  نماینده مردم شهرستان های نور و محمودآباد عنوان کرد: دولت در سه سال اخیر بر اقتصاد مقاومتی تاکید کرده که به آن توجه نشده است. اولین نکته ای که مهندسان باید توجه کنند این است که در این شرایط باید بر ادامه کار تمرکز داشته باشند تا بتوانیم از این شرایط دشوار عبور کنیم.

   

  شادمان فرماندار شهرستان نور در ادامه عنوان کرد: وقتی مهندسان جایگاه خود را در جامعه پیدا کنند، پیشرفت کشور حاصل خواهد شد. کشور ها بر مبنای میزان فارغ التحصیلان خود باید توسعه یافته باشند در صورتی که در عمل گاهی اینگونه نیست و کشور ما با پنجمین رتبه فارغ التحصیلان در سال در جهان این شرایط محیا نگشته است. مهندسی که بخواهد متناسب با شرایط یک سوژه فنی را ایجاد کند، باید دارای قوه تخیل باشد. شادمان گفت: دلیل اینکه شهرستان نور، توسعه خوبی نیافته، عدم حضور مناسب مسئولان می باشد. برخی افراد به حضور همیشگی من بر پروژه ها شاکی هستند در صورتی که باید بدانند با نظارت، پروژه ها پیش خواهد رفت. اگر مسولان در جهت پیشرفت گام برندارند، در عقب ماندگی خواهیم ماند. عدم نظارت و زمان بندی نامناسب و نداشتن جسارت موجب سکون پروژه ها شده است. ما در سخت ترین شرایط با مشکلات جدی مواجه شدیم اما توانستیم متناسب با شرایط، راه حل را پیدا کنیم. برخی از پیمانکاران تصور می کنند همیشه باید ابتدا هزینه های خود را دریافت کنند اما در کار دولتی این امکان پذیر نیست.

  پروفسور مجتهد زاده ضمن تشکر از دعوت به مراسم جشن نظام مهندسی عنوان کرد: زیربنای اصل علم بر اساس فرمول دو به علاوه دو شروع شد. اساس علم از ریاضیات است. مشکل اساسی ما در حال حاضر علوم انسانی است که این اساس دو به علاوه دو را به هم زده است. من تمامی تدریس های خود را با این جمله شروع می کنم، در تمامی نقاط دنیا دو به علاوه دو چهار می شود ولی در خاورمیانه  این جمع بیش از چهار تا می شود. هدف من از این بحث ابراز تاسف برای این تناقض در علوم، بخصوص علوم انسانی است. بر این اساس ما در امور بین المللی دچار مشکل هستیم و پایه اجتماعی خوشبختی در جامعه در مدرسه ساخته می شود. برای دیدن آینده یک ملت باید دانشگاه های آن را ببینیم که آیا تامین کننده رفاه جامعه هستند یا خیر. هر نسلی که از دانشگاه خارج می شود باید بهتر شود تا جامعه گام به گام جلو برود. اگر جامعه ای سیستم آموزش رسایی نداشته باشد، آینده درخشانی نخواهد داشت.

  پروفسور مجتهد زاده ضمن ابراز تاسف و نگرانی در خصوص آینده تحصیلی کشور بیان کرد: متاسفانه من برای ایران عزیزمان آینده درستی نمی بینم. بعضی دانشگاه ها صرفاٌ با هدف ارائه مدرک مشغول به کار هستند.  بعضی از دانشگاه ها نمرات جالبی برای دفاع از رساله و پایان نامه دارند و زمانی شاگرد اول معنا دارد که شاگرد دومی هم باشد. اگر ما می خواهیم در مقابل استکبار بایستیم، با لشکر شکست خورده نمی توانیم. ما باید نیرو علمی داشته باشیم. متاسفانه حماقت در صحبت های دولتمردان بیگانه کاملا مشهود است. وزیر امور خارجه آمریکا در رویای تصاحب ایران به سر می برد اما ملت ایران این حماقت را به خوبی می بیند و خودش کشورش را نجات می دهد. من در مقاله ای اشاره کردم که آقای ترامپ میخواهد دولت ایران را با تهمت تروریست بودن به گرسنگی بکشد.

  وی در پایان گفت: در حال حاضر با این دانشگاه ها چند نیروی ورزیده و مدافع کشور داریم؟ بنیان وزارت علوم دارای ایرادات فراوانی است و این عوامل آینده کشورمان را نابود خواهد کرد.

  در پایان این مراسم پکیج 5000 سال معماری ایران توسط سازمان نظام مهندسی استان مازندران به پروفسور مجتهدزاده، شادمان فرماندار نور و اسماعیلی نماینده مردم شریف نور و محمودآباد اهدا و از تمبر سازمان رونمایی شد.

   


  banner
fhfh