logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  جشن روز مهندس در نور
  کد خبر: 50874      کد خبرنگاری : 941105
  منتشر شده: 06/ اسفند/ 1397|| 6:27 PM
  تعداد بازدید:2005

  بمناسبت روز مهندس برای نخستین بار در شهرستان نور 420 نفر از اعضای نظام مهندسین، حوزه کشاورزی ‏و منابع ‏طبیعی به همراه خانواده های آنان در تالار فرهنگ رویان این روز بزرگ را جشن گرفتند. ‏


  به گزارش نورخبر، شادمان فرماندار شهرستان نور گفت: بر اساس تعریف یونسکو بی سواد کسی است که نتواند محیط خود را تغییر دهد. بنابراین ما در حوزه کشاورزی باید بپذیریم حتی با وجود پیشرفت های صورت گرفته هنوز ضعف های زیادی داریم. هم اکنون ما توانستیم ایران را احیاء کنیم و به عنوان قدرت بزرگ منطقه هستیم ولی همچنان با وجود جنگ اقتصادی نیاز به تغییرات زیادی داریم. ما در بسیاری از موارد، وارد کننده بودیم ولی هم اکنون در بسیاری از موارد خودکفا شدیم. در حال حاضر در حوزه گوشت سفید و قرمز به مرحله ای رسیدیم که صادرات انجام می دهیم زیرا حجم تولید بالایی داریم. ما در بعضی از دامداری ها هنوز دام های کم بهره داریم که باید متحول شود.

  شادمان اظهار کرد: ما در حال حاضر با منابع کمی که داریم باید میزان بهره وری را بالا ببریم. ما باید برای ایجاد تغییرات جسارت داشته باشیم. تغییرات همواره، همراه ریسک و فشارهای زیادی است. تغییرات باید معنادار باشد. در شرایطی که دولت در سخت ترین شرایط اقتصادی است همه باید کمک کنند و ما بسیاری از پروژه ها را در شهرستان نور بهره برداری کردیم. امروز کشور ما با جسارت زیادی شانه به شانه کشورهای دیگر مسیر پیشرفت را طی می کند و لازمه پایداری این انقلاب، اتحاد جمعی است. در شهرستان نور علیرغم مشکلات فراوان، اگر با همین تلاش پیش برویم به زودی بسیاری از مسائل حل خواهد شد.

  بابایی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نور، ضمن خیر مقدم از تمام مدعوین در ادامه افزود: تنها یک مهندس به تمام مسائل به چشم علت و معلول نگاه می کند. مهندسان آن چیزی که نیست را خلق می کنند. کشاورزی از اولین صنایع کشف شده انسان است. سنت بر این بود که انسانها آبادی را به سرزمین خود بیاورند و در تاریخ بشریت با تلاش کشاورزان هیچ گاه انسان محتاج نبوده است. همواره کشاورزی آبی زیربنای توسعه و رشد کشورمان بود لذا پیشرفت در این حوزه موجب پویایی اقتصاد کشور خواهد شد.

   

  علی محمدی نائب رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی مازندران هم ضمن تبریک روز مهندس عنوان کرد: در استان مازندران حدود 16 هزار نفر عضو نظام مهندسی داریم که 10 هزار نفر از آنها بیکار هستند. در شهرستان نور 420 نفر عضو نظام مهندسی هستند که به عنوان بهترین ظرفیت در بخش خصوصی می باشند. برخی معتقدند در بخش مهندسی کشاورزی ضعف هایی وجود دارد که این ضعف مربوط به نظام مهندسی نیست بلکه مربوط به عدم اجرای قانون 21 و 23 بهره وری می باشد که وزارت علوم مکلف شده که جذب دانشجو بر اساس نیاز کشور باشد. در قانون 23 اشاره شده دروس غیر تخصصی را حذف کرده و هر دانشجو 6 ماه کارآموزی داشته باشد. ما باید آموزش خود را از حالت تئوری به عملی تغییر دهیم.  طبیعتاٌ بیکاری معضلی است که فشار زیادی بر خانوار وارد می کند. امروزه بسیاری از جوانان موفق عمل می کنند و اعضای شورای نظام مهندسی باید با درایت برخورد کنند.

  خسرو کیانی رئیس نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان نور در پایان افزود: فارغ التحصیلان کشاورزی قشر مظلومی هستند که طبق گفته سازمان 10 هزار عضو بیکار و جویای کار داریم. در جامعه امروزی برای نابودی یک نظام، آخرین قدم جنگ نظامی است. مهندسان پرچم داران عرصه بهره وری هستند و متاسفانه با تدابیر نادرست مسئولان 80 درصد فارغ التحصیلان مهندسی کشاورزی در بیکاری به سر می برند. نظام مهندسی تا به حال توانسته گام های مثبتی برای مهندسان این رشته بردارد و امیدواریم در آینده زمینه های بیشتری برای تولید و ‏استفاده از این قشر ایجاد گردد. بسیاری از مشکلات با تدبیر قابل حل است. ما در شهرستان خود نیاز به شکوفایی شعبات داریم و باید کارگروه هایی با دبیری عضو نظام مهندسی تشکیل گردد.

  در پایان این مراسم به 20 نفر از فعالین ‏این حوزه تندیس سپاس به یادگار اهدا شد.‏

   

   


  banner
fhfh