logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  اخذ سند بیش از دو میلیون و 800 هزار متر مربع موقوفات در نور
  کد خبر: 50815      کد خبرنگاری : 941103
  منتشر شده: 29/ آبان/ 1397|| 10:16 AM
  تعداد بازدید:1754

  رئیس اداره اوقاف شهرستان نور از تثبیت مالکیت موقوفات با اخذ سند تک برگی در طرح کالا در رابطه با ۳۰ مورد از موقوفات با مساحت بیش از ‏دو میلیون و ۸۰۰ هزار متر مربع خبر داد.‏


   

  به گزارش نورخبر، حیدری رئیس اداره اوقاف شهرستان نور گفت: از آنجایی که سنت وقف سابقه دیرینه دارد و در قرآن کریم به آن تاکید شده است. به جهت ترویج این فرهنگ خجسته بیست و هفتم ماه صفر در هر سال طبق تصمیم شورای فرهنگی کشور به تاریخ شمسی تبدیل شده و به عنوان روز وقف و تا ده روز پس از آن به عنوان دهه وقف نامگذاری شده است. سنت وقف در تمامی اعصار به دلیل حضور واقفین خیراندیش همواره برقرار بوده است. تاکنون وقف بیشتر در حوزه برگزاری مراسمات مذهبی بود ولی با توجه به اوضاع اقتصادی کشور تصمیم گرفته شد که موقوفات حول محور کارهای نیکوکارانه همچون کمک هزینه های تحصیلی, ازدواج و امثال این باشد. در سال گذشته برنامه های همچون آرامش بهاری در عید نوروز, ضیافت ماه مبارک رمضان, نشاط معنوی در ایام تابستان برای دانش آموزان, بصیرت عاشورایی به همراه مراسمات اطعام دهی و مذهبی و انس با قرآن و یاس نبوی برای شهادت حضرت فاطمه (س) از مهم‌ترین برنامه‌های اداره اوقاف بوده است. در دوران عید نوروز برنامه خیمه معرفت در پارک جنگلی شهرستان نور به عنوان برنامه شاخص فرهنگی سطح کشور انتخاب شده بود.

  حیدری اظهار داشت:  اعزام ۱۷ مبلغ علوم دینی از شهر مقدس قم در قالب طرح بصیرت عاشورایی, ضیافت الهی و آرامش بهاری از برنامه های مهم دهه آخر ماه صفر امسال بوده است. یکی از افتخارات اداره اوقاف شهرستان نور در سال گذشته، ثبت ده وقف جدید از واقفینی همچون حاج باقر خداپناهی, سید کریم و سید حسن حسینی, حاج همت الله گرجی پور, اسدالله توکلی, مرحومه احترام راعی, حاج حسین دلقندی و مرحومه اقدس فیروزی بود از جمله وظایف اداره اوقاف عمل واقع بینانه به سنت وقف می باشد. ما در نیت شش‌گانه مذهبی، بقاء متبرکه، مساجد، خیریه و امور اجتماعی و کمک به مدارس علوم دینی از مجموعه موقوفات متصرفی و غیر متصرفی، مبلغ صد و سی و سه میلیون ریال هزینه کردیم.

  رئیس اداره اوقاف شهرستان نور ابراز کرد: در رابطه با عقد قراردادهای اجاره اسناد اجاره ای با متصرفین موقوفات معادل ۱۵۳ مورد و قرارداد اجاره تمهیدی با متصرفین معادل ۱۷۸ مورد بوده است. همچنین تلاش مستمر همکاران ما در واحد حقوقی منجر به تعیین و تکلیف ۲۸ مورد حقوقی در سال گذشته گردید که بیش از ۹۰ درصد آن به نفع اداره اوقاف شهرستان نور بود. تثبیت مالکیت موقوفات با اخذ سند تک برگی در طرح کالا در رابطه با ۳۰ مورد از موقوفات با مساحت دو میلیون و ۸۰۰ هزار متر مربع میسر گردید.

  حیدری در رابطه با برنامه های آینده این اداره عنوان کرد: با توجه به اینکه بسیاری از افراد جامعه تمکن مالی لازم برای وقف کامل را ندارند. اداره اوقاف شهرستان نور با همکاری سایر مسئولان شهرستان ایده وقف مشارکتی را مطرح نموده است. اداره اوقاف با تبلیغات گسترده به دنبال اجرایی نمودن این طرح می باشد زیرا در سطح شهرستان علاوه بر اجاره موقوفات توسط اشخاص بسیاری از موقوفات توسط اداره ها اجاره شده است که ما در صدد دریافت عایدی حاصل از این موقوفات هستیم. یکی از مشکلات ما در سطح شهرستان نبود حوزه علمیه می باشد که به طور جدی پیگیر این مسئله به جهت احیای آموزش های حوزه علمیه هستیم. احیای موقوفات مساجد از برنامه های دیگر تدارک دیده شده می باشد.

  حیدری در خصوص موقوفات متصرفی و غیر متصرفی گفت: شهرستان نور دارای ۴۸۹ موقوفه متصرفی و حدود ۳۰ موقوفه غیر متصرفی می باشد و تعداد ۱۲۱ مورد امامزاده در کل شهرستان نور موجود می‌باشد که 70 مورد از آنها در بخش بلده و ۵۱ مورد در سایر نقاط است. اداره اوقاف و تمامی مردم امانتداران املاک موقوفی می باشند و مردم باید بدانند اگر هنگام معامله ای نام وقفی بر روی ملکی عنوان نشود دال بر عدم وقف آن نیست. در نتیجه دهیاران هم در این خصوص باید هوشیار باشند و املاک وقفی را طی بخشنامه هایی به سمع و نظر مردم برسانند. زیرا زمانی که صیغه وقف بر روی ملکی اجرا گردد، مالکیت آن به طور کامل از شخص خارج می‌گردد و هیچ شخصی اجازه لغو مالکیت اداره اوقاف را ندارد مگر در موارد نادری که سهم وقف ناچیز باشد و تنها بنا به صلاحدید امام‌جمعه منطقه تبدیل به احسنت انجام می گردد و تا به حال این مورد را در سطح شهرستان نور نداشتیم زیرا نیاز به مستندات مستدل و آرای کافی دارد و همواره اداره اوقاف از املاک خود محافظت خواهد کرد. در نتیجه افراد باید قبل از انجام معاملات تحقیقات کافی را از اداره اوقاف به عمل آورند.

   


  banner
fhfh