logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  رونمایی از سایت نیما یوشیج در سالروز تولدش
  کد خبر: 50810      کد خبرنگاری : 941105
  منتشر شده: 18/ آبان/ 1397|| 12:50 PM
  تعداد بازدید:1853

  در یکصد و بیست و یکمین سالروز تولد نیما یوشیج پدر شعر نو ایران, با حضور جمعی از شاعران و نیما شناسان از سایت نیما یوشیج رونمایی ‏شد.‏


   

  به گزارش نورخبر، علی اسماعیلی نماینده مردم شهرستان نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی  در این مراسم گفت : نیما یوشیج شاعر فرهیخته و صاحب سبک، سرشناسی مازندران است و از مسئولین انتظار می رود اشعار نیما را در کتب درسی دانش آموزان قرار داده شود.

  اسفندیاری شاعر و نویسنده نیز گفت : نیما یوشیج در انزوا و خلوت در دوران نهفتگی تا شکفتگی خود بنیانگذار تجدد در شعر فارسی شد. تمام عناصر لازم برای تحول در آثار او مشاهده می شود, به گونه ای که نیما یوشیج واقعه ای شگفت در ادبیات ما است .

  وی ادامه داد , در شعر نیما علاوه بر زیبایی های هنری، فرهنگ زیبای خطه مازندران به خصوص مناطق کوهستانی به شیوه زیبا بیان شده است.

  اسفندیاری افزود : نیما آیین و سنت های مازندران به گونه ای جلوه گر تفسیر می کند و فرهنگ عامه را به رخ خواننده می کشد.

  این نویسنده در ادامه گفت : نیما در تمام عمرش در هاله ای از مردم شناسی قرار داشت و واژه ها و دیدگاه های نوینی همانند مبارزه با استبداد و بیان طبقات محروم را وارد ادبیات شعری کرد. و از سیاست زدگی دوری جست.

  علی شادمان فرماندار شهرستان نور هم با تشکر از برگزاری مراسم تجلیل از نیما یوشیج گفت: نیما یوشیج شخصی بود که ظاهر سنتی، شعر فارسی را تغییر داده و سبک جدیدی را در شعر معاصر ابداع کرده است. البته جایگاه نیما فقط به همین امر اختصاص ندارد.

  وی افزود : با توجه به تعریف جدید سازمان یونسکو، فرد باسواد شخصی که بتواند تغییر ایجاد کند و نیما یوشیج دقیقاً همین شخصیت را داشت و توانست پوسته سبک قدیمی را در شعر بشکند و در آن تغییر اعمال کند. در عصر حاضر این تفکر باید در تمامی عرصه ها گسترش داده شود و تغییرات اساسی در تمامی حوزه های عمرانی و اقتصادی ایجاد گردد.

  فرماندار نور ادامه داد , مورد دیگری که در رابطه با شخصیت نیما یوشیج ارزشمند است مربوط به وصیت نامه او می باشد که از افرادی که حتی سبک شعری او را مورد تایید قرار ندادند به عنوان امانت دار انتخاب کرده بود. اگر ما بتوانیم دیدگاه را در تمامی عرصه‌های سیاسی و فرهنگی مورد استفاده قرار دهیم یقیناً بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

  وی اظهار داشت: یکی از معضلات دنیای اخیر اختلاف نظر افراد در مورد مسائل مختلف می باشد که می توان با این دیدگاه نیما یوشیج آن را برطرف ساخت.

  جمشیدی مقدم طراح سایت نیما هم گفت: این سایت با نام داروگ با هدف حفظ آثار نیما در چند بخش موضوعی و خبری طراحی و راه اندازی شده است و امیدواریم بدین طریق آثار نیما را جمع آوری و حفظ و در اختیار عموم قرار دهیم.