logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  احمد توکلی شهردار رویان: رویان اولین شهر شهرستان نور که دارای چشم انداز توسعه ی شهر است.‏
  کد خبر: 50690      کد خبرنگاری : 941103
  منتشر شده: 01/ خرداد/ 1397|| 7:43 PM
  تعداد بازدید:2601

  بخش اول مصاحبه اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی نورخبر با احمد توکلی شهردار شهر ساحلی رویان


  نورخبر: شهرداری رویان در سال 97 برای شهروندان رویانی چه برنامه ای دارد؟

  شهردار رویان : توفیقی شد که در دوره ی جدید در خدمت مردم خوب رویان باشم، رویان را به این دلیل انتخاب کردم که بعنوان اولین شهر شهرستان نور که دارای چشم انداز توسعه ی شهر است. چشم انداز 20 ساله برای توسعه رویان تعریف شد. در حقیقت شهرداری ها باید ریل گذار باشند و جهت توسعه شهر را معین کنند، این جهت دهی در قالب برنامه ای به نام استراتژی توسعه شهر است. در پایان این 20 سال و یا در زمانی که شهر به آن سال رسید باید ببینیم که دارای چه فاکتورهایی است. مهم ترین این مسائل بحث قابل زندگی بودن شهر است، یعنی شهر باید فاکتورهای توسعه را خوب طی کرده و آنها را کسب کرده باشد و شهروندانش با افتخار بگویند اهل رویان هستیم، قابلیت زندگی از لحاظ رفاه، عدالت و انظباط اجتماعی به آن نقطه برسد. هدف شهرداری این است که خودش را از یک نهاد خدماتی و عمرانی به نهاد اجتماعی تبدیل کند که در همه ی شئونات زندگی مردم بتواند تاثیر مثبت بگذارد. برای شهر رویان استراتژی توسعه شهر تدوین شد و چشم انداز توسعه مشخص است، درکنار این موضوع کتابچه ی برنامه ی راهبردی و عملیاتی 5 ساله مدون شده است. سال اول اجرای برنامه عملیاتی و راهبردی در حقیقت سال 96 بود و یکسال از برنامه های دفترچه طرح را پشت سرگذاشتیم. در سال 97 هم در مقطع سال دوم برنامه راهبردی هستیم. برای بنده که نسبت به این مسائل اشراف لازم را داشتم و پایان نامه کارشناسی ارشدم را در بحث استراتژی توسعه شهر همراه با کنترل پروژه و سیستم یکپارچه مدیریت است این بود که رویان را انتخاب کردم چون برنامه مشخص است. هر بزرگواری هم اگر جای بنده به عنوان شهردار می بود این قابلیت و پتانسیل و امتیاز و مزیت را داشت که با یک برنامه از پیش تعیین شده مصوب استانداری و فرمانداری بیاید و کار را پیش ببرد. تمام پروژه های عمرانی و خدماتی ما بر اساس برنامه راهبردی ، عملیاتی وسرفصلی است که مدون شده است، یعنی بودجه ما براین اساس پیش بینی شده است. رویان با یک هدف مشخص دارد پیش می رود. ما روزمره وقت را نمی گذرانیم، بر اساس برنامه ریزی هایی که انجام شده و برای رسیدن  به آن چشم انداز این برنامه را داریم پیش می بریم. الحمدالله در سال 96 برنامه محقق شد و توانستیم از 5/8 میلیارد بودجه ای که مصوب شده بود به سقف 12 میلیارد برسانیم. امسال هم با بودجه مصوب 5/10 میلیارد تومان امیدواریم هم بودجه محقق بشود و هم اعداد بیشتری را بتوانیم محقق بکنیم که صرف پروژه های عمرانی، از جمله فرهنگ سرای رویان که یک کار فرهنگی است و تکمیل خواهد شد بپردازیم.

  نورخبر: اگر شما از اینجا رفتید و شخص دیگری به جای شما آمد و سندهای شما را قبول نداشت ضمانت اجرای این سند چیست؟

  شهردرا رویان: چشم انداز توسعه ی شهر تقریباً 20ماه طول کشید، مشاور آمد و تمام اطلاعات مورد نیاز را از سطح شهر جمع آوری کرد. دو بار پرسشنامه در جامعه آماری تقریباً در حدود 300 نفره توزیع شد. استراتژی توسعه رویان بر اساس واقعیتهای موجود تدوین شده است. ما آمدیم نیازهای شهر را شناسایی کردیم، عوامل خارجی؛ فرصت، تهدید ..عوامل داخلی؛ ضعف، قوت را بر اساس برنامه ها و نرم افزار های موجود، ماتریس SWT و همه این موارد پیش بینی کردیم. استراتژی شهرداری رویان در این برهه از زمانی که حداقل 5 سال است مشخص شد، با توجه به شرایط جهانی و طرحهای فرا دستی که موجود است؛ مثل طرح آمایش سرزمین، طرح آمایش استان ، طرح جامع ، طرح تفضیلی و در نهایت بحث استراتژی توسعه و برنامه ی راهبردی عملیاتی؛یعنی اینطور نیست که منویات فکری من در این موضوع نقش داشته باشد، بلکه نیاز سنجی و اولویت بندی شده است، با این محتوا که نظر شخص در اینجا حاکم نیست. بعد از اینکه مصوب شد در صحن شورا به عنوان یکی از مصوبات، دفترچه مصوب شد، بیش از 20 جلسه مشاور ، شهرداری و شوراها با هم نشستند و این را مصوب کردند. در مرحله ی بعد در فرمانداری ، هیئت تطبیق و درکمیسیونی که داشتند ، استراتژی توسعه شهر رویان و برنامه ی چشم انداز و راهبردی مصوب شد و بعد از آن در سازمان شهرداریها که نیابتش را به اداره کل شهری و استانداری مازندران داده بود، این یک سند مصوب است مثل طرح جامع و طرح تفضیلی، بهترین و بالاترین قابلیت اجرایی اش این است که مصوب به مراجع بالادست است. ما باید وفادار به معاهدات و پیمان نامه هایی که می بندیم باشیم. یقیناً شهرداران بعدی هم که می آیند و بعنوان مدیر در این عرصه حضور پیدا می کنند افرادی هستند که می دانند پیشینیان و افرادی که در گذشته بودند مثل خودشان دوستدار این شهر و دلسوز مردم هستند و برنامه هایی که داشتند این برنامه ها برای بهبود شاخص های توسعه و رشد شهر بوده است. ما به سمت CDS و استراتژی توسعه شهر رفیتم ، چون CDS قابلیتی دارد، یک طرح سیال است، اما هدف کلی توسعه شهر رویان است. در سال گذشته برای بهبود شرایط 3 استاندارد گرفتیم؛ استاندارد مدیریت کیفیت، زیست محیطی، ایمنی بهداشت ... رویان از سال گذشته خودش را به مسائل زیست محیطی ملزم کرده است، مثل شرکت بنز که در زمینه ی تولید ماشین خیلی پیشرو است آنها هم دارای استاندارد ها هستند. ما برای اینکه به این کیفیت برسیم خودمان را ملزم کردیم که استاندارد ها را رعایت بکنیم.

  نورخبر: مشکل بسیار قدیمی شهر رویان در مورد سند مالکیت است ، شهرداری در حوزه ی حل این معضل چه اقداماتی کرده است؟

  مهندس توکلی: شهرداری یک نهاد عمومی غیر دولتی است ، در اراضی ساحلی بیش از 50 سال است که بیش از 10 هکتار زمین در تصرف شهرداری است ، بخاطر اینکه سندی ندارد هیچ سرمایه گذاری حاضر نمی شود با شهرداری مشارکت کند. شهرداری و شورای اسلامی شهر در دوره گذشته و در این دوره جدیت لازم را به خرج دادند و پیگیر کار هستند، بیش از صدها ساعت جلسه ی مرتبط با این موضوع و ماموریت های مختلف را انجام دادیم و از مجموعه اداره ثبت اسناد و مدیر کل ثبت اسناد تشکر می کنم و انشاالله خبر خوش اینکه چه کاری انجام شده در مصاحبه ی بعدی و با صدور اسناد خدمت شما داشته باشم و کار به جاهای بسیار روشنی رسیده است.

  نورخبر: در خصوص آب شرب و حل این معضل چه برنامه هایی را اجرایی کردید؟

  احمد توکلی: در استراتژی توسعه شهری 4 محور داریم؛ در این چهار محور شاید بعضی از محورها مستقیماً به شهرداری برگشت نکند اما برای اینکه ما شهر خیلی خوبی داشته باشیم این 4 محور حتما باید با تعامل بین دستگاهی به نتیجه برسد، شهری که قابل زندگی باشد و رقابت پذیر باشد. امروز چون موضوع مدیریت یکپارچه  شهری هنوز اتفاق نیفتاده شهرداری شاید نتواند در بحث هایی مثل آب، برق،گاز، مخابرات، راه وسایر مواردی که خارج از حوزه ی اختیارات شهرداری است بیایند نظر قطعی بدهند اما این هم دلیل نمی شود که ما پیگیر مطالبات مردم نباشیم. ما جزئی از مردم هستیم و پیگیر خیلی از مسائل هم هستیم. در حوزه ی برق در شهر رویان در ظرف 3 سال گذشته عملیاتی که دوستان انجام دادند امسال حداقل خاموشی ها و افت ولتاژ خواهیم داشت، کارهای خوبی در این زمینه انجام شده است. پوشش های مخابراتی و حوزه ی کمربندی و سایر موارد من جمله آب برنامه های خوبی اجرا شد اما مدیر امروز هم میراث دار یک سری کم کاری ها از ادوار گذشته است.

   


  banner
fhfh