logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  همایش بزرگداشت مقام معلم در شهرستان نور
  کد خبر: 50673      کد خبرنگاری : 941101
  منتشر شده: 15/ اردیبهشت/ 1397|| 11:58 AM
  تعداد بازدید:1830

  به گزارش نورخبر، به مناسبت بزرگداشت مقام معلم مراسمی با حضور برخی مقامات کشوری و استانی در ‏سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور برگزار گردید. ‏


  در این همایش دکتر حسین زارع، معاون پژوهش، تحقیقات دانشگاه پیام نور کشور، گفت: شهرستان نور نیازی به معرفی ندارد و در این چند سال بسیار توانمند بود. در این شهرستان حدود 1000 معلم داریم و به این افراد و به خصوص شهدای معلم درود می فرستیم.

  وی اظهار داشت: اولین ماموریت ارسال رسل الهی، دانستن بود. در بسیاری موارد مسلمانان منع ارتباط با کفار را داشتند مگر در زمینه علم. حتی در روایات آمده، علم را بیاموزید حتی از منافع که نشان از مقام بالای علم دارد. بنابراین افراد انتقال دهنده علم مقام والایی دارند. مناسبت امروز بنا به شهادت استاد مطهری است. شهید مطهری اندیشمندی پر تلاش، زمان شناس و توانمند بود که کسی در صحت نوشته های ایشان تردید نداشت که در 11 اردیبهشت 1358 مورد حمله گروهی تنگ نظر همانند برخی گروه های امروزی قرار گرفت و به شهادت رسید. گروه فرقان، آیه هایی در قرآن که بوی مبارزه می داد را به نظر شخصی خود تفسیر می کردند و با سه سمبل مبارزه می کردند و استاد شهید مطهری را سمبل تزویر شناختند و سعی در حذف فیزیکی این افراد را داشتند.

  زارع در ادامه گفت: استاد مطهری فردی بودند که اندیشه فلسفی داشتند در صورتی که بسیاری افراد فکر می کنند مسلمانان اندیشه فلسفی ندارند و آن را از رومیان گرفتند. استاد مطهری با مارسیس و اندیشه هایش تقابل جدی داشت. فردی بود که به تمدن اسلامی اعتقاد داشت. برخی فکر می کنند برای تمدن باید دین را کنار گذاشت در صورتی که تمدن اسلامی در زمان امیر المومنین (ع) برقرار شد. شهید مطهری بحث ولایت فقیه را مطرح کردند.

  معاون پژوهش دانشگاه پیام نور کشور، عنوان کرد: هدف از آموزش، انسان توسعه یافته است. یکی از دانشمندان معروف، ویکتور فرانکر که توسط آلمانی ها زندانی شد، جملات جالبی نقل کرد. در نامه ای خطاب به معلمان می گوید چشمان من چیزهایی دیده که کسی نباید ببیند. اتاق های گازی دیدم که توسط بهترین مهندسان ساخته شد. پزشکانی که کودکان بی گناه را مسموم می کنند. پرستارانی که با تزریق آمپول دیگران را می کشند. همه این دلایل مرا به آموزش تشویق کرد. باید قبل از هر چیز انسان را تربیت کنیم تا تحصیل کرده دانشمند داشته باشیم. بنابراین هدف از آموزش، رشد کاریکاتوری نیست بلکه رشد مفاهیم انسانی است. دانشگاه تهران در سال1313 تاسیس شد و قبل از آن دانش سرای عالی و دارالمعلمین را داشتیم. در سال 57 حدود 60% افراد جامعه بی سواد بودند و اعضای علمی ما به هشتاد هزار نفر رسیده و بعد از عربستان بیشترین مقالات منطقه را داریم. ولی هنوز از نظر کمیت و کیفیت عقب هستیم. 68% یهودیان جهان تحصیلات دانشگاهی دارند.

  وی گفت: مشکلات اقتصادی ما از زمانی شروع شد که به مقام علم و معلم توجه نکردیم. حتی برای گرفتن وام، ضامن معلم قبول نمی کنند در صورتی که در کره جنوبی، معلم از مقام بالایی برخوردار است.

  اولین جایی که باید دیدگاه نسبت به معلم تغییر یابد، خانه ملت است. در غیر این صورت مشکلات هر روز بدتر می شود. منابع آموزشی ما بسیار ناقص است. هدف از آموزش قبل از دانشگاه پرورش و تربیت درست است در صورتی که ما دغدغه شغل را در مدرسه در دانش آموز ایجاد می کنیم و زمانی که به دانشگاه راه یافت عکس این قضیه برقرار می شود. آموزش در مدارس باید برای دریافت مهارت حضور در جامعه باشد. وقتی فردی وارد دانشگاه می شود هنوز توانایی برقراری ارتباط درست با جامعه ندارد و تنها حجم بالای مطالبی را در مدارس خوانده که ممکن است برای زندگی مفید نباشد. در تالیف کتاب درسی که در آن دخالت داشتم نشان دادم کشور ضعیفی نیستیم. در آمد ما در بخش آموزش از بخش ناخالص ملی 0.61 درصد است در صورتی که در کره 3.5 درصد است. بنابراین ما آنگونه که می گوییم برای آموزش هزینه نمی کنیم. با اینکه وضعیت آموزش کشور در شرایط درستی نیست، با این حال به آن توجه نمی شود.

  حسین زارع در پایان اظهار داشت: تشکیل خانه اندیشمندان شهرستان نور می تواند به توسعه بخش آموزش کمک کند. استان یزد بیشترین میزان مدیران کشور را دارد در صورتی که یک چهارم جمعیت استان مازندران را دارد. دبیرخانه گروه روانشناسی وزارت آموزش و پرورش در بوشهر می باشد و آموزش و پرورش استان مازندران می تواند در خواست کند تا این دبیرخانه به استان مازندران انتقال داده شود.

  در پایان این مراسم از معلمان نمونه شهرستان تجلیل شد.

   


  banner
fhfh