logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  نشست کاری شورای اسلامی شهرستان نور با مهندس یحیی پور رئیس آبفا شهری
  کد خبر: 50665      کد خبرنگاری : 941103
  منتشر شده: 08/ اردیبهشت/ 1397|| 9:37 PM
  تعداد بازدید:648

  کامران شریفی رئیس شورای اسلامی شهرستان طی سخنانی گفت: هدف این نشست، بررسی مشکلات حوزه ‏آبفای شهری شهرستان نور می باشد. در ایام عید ۹۷ شهر رویان مشکل آب شرب داشت که اعتراضات شدید ‏مردم را ایجاد کرد. در کیفیت و کمیت آب مشکل داریم. به عنوان مثال خیابان شهداء بالای هزار مشترک آب ‏دارد؛ آب قطع بود. در رستمرود ترکیدگی لوله آب بمدت دو ماه و به قطر ۲ اینچ روزانه حجم عظیمی آب ‏شرب هدر می رفت. در بخش های مرکزی و ناتل کنار که هم مشکل داشتیم‎.‎


  امیدوارم بتوانیم امروز پاسخ مناسبی بدست آوریم. و جهت تنویر افکار عمومی از نورخبر هم دعوت کردم تا نسبت به انعکاس موضوع در جلسه حاضر شود. در اردیبهشت ماه متاسفانه آب خیابان شهداء و پلاژ رویان با حدود نزدیک دو هزار مشترک دو روز قطع بود. از تیرکده آب بسمت رویان حدود ۱۳ لیتر در ثانیه می رود اما اهالی خیابان شهداء که در مسیر همین آب هستند از آن بی بهره می باشند. چگونه بخشي از آب رويان از روستاي تيركده تامين ميشود واز خيابان شهدا وارد مدار و شبكه شهري ميشود ولي ساكنان خيابان شهدا از نعمت آب بي بهره اند. خيابان شهدا و خيابان پلاژ رويان بالاي هزار و پانصد مشترك از چهار هزار مشترك آب و فاضلاب شهري رويان را دارند.

  مهندس صالحی عضو دیگر شورای شهرستان نور گفت: بحث سلامتی مردم برای ما خیلی مهم است. متاسفانه گزارشات مردمی به اعلام داشته که آب کشاورزی را برای مصرف شرب مردم استفاده نموده اند تا کمبود آب را حل کنند. که این دلیل مناسبی برای حل مشکل آب شرب در ایام ازدحام جمعیت نمی باشد. ما نماینده مردم هستیم و بایستی شفاف سخن بگوییم.

  مهندس عبدالله پور عضو دیگر شورای اسلامی شهرستان افزود: اینکه ایران امروز مشکل آب دارد جای هیچ بحثی نیست. اما مردم به ما اعتراض می کنند و توقع پاسخگویی از ما را دارند. حاشیه نشینان کنار رودخانه ها (تجاری،اداری،آموزشی، خانگی و...) فاضلابشان وارد بستر رودخانه یا دریا می گردد و انواع بیماریها را منتقل می نماید. بعضی ها هم بوسیله پمپ به لوله اصلی سبب پمپاژ آب از لوله اصلی به مخازن خانگی یا... می شود و این هم اشکال دارد که بایستی مدیریت گردد.

  مهندس بناساز عضو دیگر شورای شهرستان: آب شرب شهر بلده از چشمه روستای بطاهرکلا و دو چشمه داخل شهر تامین میگردد که با این وجود کمبود آب داریم که استفاده از آب چشمه ابتدای شهر در دست کار است، همچنین برای عدم استفاده از آب شرب برای آبیاری فضای سبز توسط شهروندان شورای شهر لایروبی انهار کشاورزی را در دستور کار خود قرار داده است

  مهندس یحیی پور رئیس آبفای شهری شهرستان نور در پاسخ گفت: با ۲۶ حلقه چاه عمیق که دو تای آن پلمپ شده است داریم شهرهای چمستان، ایزدشهر، نور و رویان را آب رسانی می کنیم.در آب شرب شهری ما مشکل سختی آب نداریم.املاح موجود در آب نزدیک ۵۰۰ppm کاملا طبیعی است ضمن آنکه املاح آب برای بدن مفید هم هست. وجود تیره گی و ذرات معلق در آب فقط در چاه شماره۵ پارک جنگلی و تیرکده کمی موجود است که جای نگرانی نیست. سطح آب موجود ما بیلان منفی دارد و با افزایش جمعیت هم بر مشکلات ما افزوده تر می گردد.کمبود ژنراتور برق و مخازن ذخیره از مشکلات اساسی ما می باشد. از نورخبر و اصحاب رسانه می خواهم در حوزه فرهنگ سازی درست مصرف کردن آب تلاش کنند و همکاری نمایند. سرانه مصرف در شهرستان ۲۲۰ است درحالیکه استاندارد ۱۲۰ است.

  مهندس فخاری عضو شورای عالی استان گفت: بحث فاضلاب انسانی و تخلیه آن در سایت زباله بر حجم کار و هزینه ها و از همه مهمتر تخریب محیط زیست افزوده است تا جایی که ما شیرابه را الویت دوم خود می دانیم.

  مهندس یحیی پور در این خصوص گفت:در این خصوص ادارات مربوطه از جمله شبکه بهداشت باید ورود کند و ما هیچ مسئولیتی دراین باره نداریم و انشاءالله همه چیز حل خواهد شد.

   


  banner
fhfh