logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  قنبری دادستان نور : با گذشت اولیای دم قاتل بخشیده شد .‏
  کد خبر: 50637      کد خبرنگاری : 941103
  منتشر شده: 08/ اسفند/ 1396|| 11:57 PM
  تعداد بازدید:2320

  مصاحبه کوتاه اختصاصی دادستان شهرستان نور با پایگاه خبری تحلیلی نور خبر در خصوص بخشش یک ‏اعدامی


  نورخبر: دقایقی پیش اعلام شد که یکی از محکومین به اعدام توسط اولیای دم بخشیده شد. توضیحی در این باره بفرمائید؟

  دادستان نور:  خدمت همه بخصوص همشهریان نوری سلام و عرض ادب دارم.  این موضوع مربوط به برادری بود که در اثر هیجانات اجتماعی، حدود ۱۸ سال پیش برادرش با آلت قتاله مجروح می‌شود و خودش برادرش را به بیمارستان انتقال می‌دهد، اما تلاش‌ها برای نجات، بی فایده بود و برادر فوت می‌کند. پرونده از آن زمان پیگیری شده و به دلیل بچه هایی که در سن قانونی نبودند رسیدگی به پرونده طولانی شد. تا به امروز که پس از ۱۸ سال محکومیت حبس حکم اعدام صادر شد و طبق خواسته اولیای دم (برادر زاده های قاتل)، قاتل بخشیده شد و همه مردم خوشحال شدند. انشاالله تمام مردم مراقب هیجانات اجتماعی خود باشند تا به سرنوشت اینان دچار نشوند. این فرد ۱۸ سال زندان بوده و بهترین سالهای عمر خود را در زندان سپری کرده و اکنون در سن میانسالی به سر می‌برد. خوشبختانه مردم نور متوجه بسیاری از مسائل هستند و این جریانات بسیار کمتر شده است. انشاالله این فرهنگ‌سازی ادامه داشته باشد.

  نورخبر: برای فرهنگ سازی در این حوزه و کمک به زندانیان چه تلاش‌های شده و شما چه پیشنهاداتی دارید؟

  قنبری دادستان نور: ما یک NGO  به نام انجمن حمایت از زندانیان که مردمی می‌باشد داریم و وابسته به دولت نیست که در آن خیرین شهرستان و برخی از خیرین نقاط دیگر که به شهرستان نور علاقه‌مندند عضو می باشند. هنگام مشکلات زندانیان و اتفاقاتی از این دست، این خیرین کمک می کنند تا مشکلات را حل کنند.  با توجه به گسترش فضای مجازی می توان فرهنگ سازی کرد تا مردم هیجانات خود را کنترل کنند و حتی در هنگام بروز حادثه (ممکن است برای هر کسی اتفاق بیافتد) که معمولاً به صورت آنی می‌باشد و پشت آنها پشیمانی است، با گذشت و ایثار خود که در فرهنگمان است، تعداد مراجعات به دادگستری را کمتر کنیم.

   سنت بسیار زیبای که در شهرستان نور می باشد، مذاکره و کدخدامنشی است و  امیدواریم مشکلاتی که قابل مذاکره است با این سنتی که در این شهرستان بسیار پررنگ دیده می شود در همان ابتدای امر حل گردد.

  نورخبر: هنگام آمدن متوجه شدم کسبه خیابان پاسداران به دلیل بسته شدن خیابان معترض بودند. آیا بهتر نیست جای دیگری برای اعدام انتخاب شود؟

  دادستان نور:  یکی از مشکلات ما این است که به دلیل کمبود جا زندان در وسط شهر واقع شده است. طبق صحبت های که با منابع طبیعی، استانداری و جهاد کشاورزی انجام دادیم قرار شد که زندان به بیرون از شهر انتقال داده شود ولی برای حکم های همانند اعدام که سنگین می باشد مجبوریم که در داخل زندان انجام دهیم و به ناچار داربست را در داخل زندان برقرار می کنیم. این مراسمات طلوع آفتاب تمام می شود اما امروز به دلیل اینکه حس کردیم شرایط سازش وجود دارد مراسم را طولانی کردیم تا بتوانیم نتیجه مطلوب را بگیریم. یقینا کسبه هم بعد از شنیدن این موضوع خوشحال خواهند شد. اما همیشه تلاش ما این است که برای کسبه مزاحمت ایجاد نکنیم.

   


  banner
fhfh