logo
پایگاه خبری تحلیلی نور خبر
  غفاری: کلاردشت فضای مفصلی برای گردشگری دارد و زمینه اصلی کار و اشتغال در اینجا حول محور ‏گردشگری است‎.‎
  کد خبر: 50636      کد خبرنگاری : 941103
  منتشر شده: 05/ اسفند/ 1396|| 11:45 PM
  تعداد بازدید:1534

  مصاحبه کوتاه و اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی نور خبر با حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج مهدی ‏غفاری امام جمعه شهرستان کلاردشت


  نورخبر: در خصوص گردشگری اسلامی و تعریف و جایگاه آن توضیح دهید؟

  امام جمعه کلاردشت: در قران کریم هم بار ها تکرار شده در زمین حرکت کنید و در این سیر کردن عبرت احوال گذشتگان، عاقبت مجرمان و نیکوکاران را می بیند. گردشگری موجب ایجاد روحیه و نشاط می شود چون از نعمت های الهی استفاده می کند. در زمینه گردشگری روایات زیادی وجود دارد که بر آن تاکید شده و عنوان می کند حرکت کردن گاهی باعث ایجاد برکت در زندگی هم می شود. گردشگری باید اسلامی باشد به خصوص در این شهرستان کلاردشت فضای مفصلی برای گردشگری دارد و زمینه اصلی کار و اشتغال در اینجا حول محور گردشگری است. هم ظرفیت کوه و جنگل و دشت را داریم به خصوص در ۶ ماه اول سال که هوای مطبوعی دارد. مسافران از داخل و خارج کشور به اینجا می آیند. ضمن استفاده از نعمت ها باید قدر آن، را نیز بدانیم و را حمد و سپاس گوییم. نباید فضا را آلوده کنیم  که به عنوان یک نکته منفی در مازندران می باشد این مهم خلاف قوانین دینی می باشد. نظافت در این مناطق بسیار مهم است. برخی از افراد خسارات زیادی به این مناطق وارد می کنند که جز آفات گردشگری محسوب می گردد. مورد دیگر مسایل فرهنگی گردشگری است. برخی احساس می کنند در این مناطق هر کاری بخواهند می توانند انجام دهند که اسلام مخالف این امر است که در اردوهای دانش آموزی و برخی اختلاط ها دیده می شود. گاهی با برخی مسایل برخورد میکنیم چون زننده است. این مسایل در ۶ ماه اول سال بیشتر است. برخی افراد حتی آداب همسایه داری را بلد نیستند و به گونه ای در بالکن ها ظاهر می شوند که گویا اینجا کشور اسلامی نیست. گردشگری اسلامی و مسائل فرهنگی آن کمتر مورد توجه قرار گرفته است. ایجاد فضای مسجد و نمازخانه کمتر مورد ضرورت دیده شده است و جز در مناطق شهری و روستایی هیچ مسجد یا نمازخانه ای وجود ندارد. این یکی از مسایل مهم گردشگری اسلامی است. ما هم باید کمک کنیم تا سرمایه گذار  بیاید تا فضای بهتری برای گردشگری ایجاد گردد. برای مثال ایجاد تله کابین در این منطقه بسیار مناسب است.

  وقتی ما این مناطق را با کشور های عربی مقایسه می کنیم می بینیم در آنجا هیچ فضای مناسب و طبیعی ندارند اما آنچنان سرمایه گذاری کردند که بهتر از اینجا شده و این نشان دهنده هدف در سرمایه گذاری درست است. در مناطق ما یا سرمایه گذاری صورت نگرفت یا اگر انجام شد مطلوب نبود.  به طوری که از مناطق سوء استفاده شده است. قطع درختان و زمین خواری جز آفات اخیر می باشد که با آگاهی مقام معظم رهبری، مسولین توجه بیشتری در این خصوص انجام دادند. افرادی زمین های بزرگی که میتوانست برای کارهای فرهنگی استفاده شود گرفتند.

  اما ما میتوانیم کار هایی را که در قالب گردشگری اسلامی باشد انجام دهیم. تا مردم هم به بهترین شکل استفاده کنند تا بازار اینجا هم تقویت شود و موجب اشتغالزایی است. بسیاری از کشور ها مثل ترکیه بیشترین درآمد را از گردشگری دارند در صورتی که ما فکر می کنیم سرمایه تنها از کارخانجات حاصل می شود. وقتی فضاها به درست استفاده نشود از دستمان می رود. امیدواریم مسولان دست به دست هم دهند از این فرصت استفاده کنند تا حتی از شهر های دیگر برای استفاده از این فضا بیایند.

  رسانه ها می تواند بر مسئولان تاثیر گذار باشد که امروزه هم تاثیر آن را می بینیم.

  در پایان از شما و همکاران گرامی پایگاه خبری تحلیلی نورخبر به جهت این اقدام شایسته( گفتگو با ائمه جمعه مناطق گردشگرپذیر) تشکر می نمایم.

   


  banner
fhfh